‘’Yapay Zeka dersleri transkriptte olacak’’

 ‘’Yapay Zeka dersleri transkriptte olacak’’

Açıklama, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’dan geldi. 2024-2025 öğretim yılında, yapay zeka temelli ders içerikleri, transkripte yansıtılacak.

YÖK Başkanı Özvar, konuyla ilgili soruları yanıtladı. YÖK olarak, geleceğin meslekleri üzerine yoğun çalışmalar
yürüttüklerini ifade eden başkan, nitelikli bilim insanlarının yetişmesini hedeflediklerini vurguladı. Prof. Özvar, bu konuda bilgi teknolojileri ve yapay zeka alanlarına özel çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Mayıs 2022’de, 8 pilot üniversitenin katılımıyla, yükseköğretimde yapay zeka ve bilgi teknolojileri alanlarına ilişkin projenin, tüm üniversitelerde hayata geçirilmesini hedeflediklerini belirten YÖK Başkanı, şu an 8 üniversitede lisans seviyesinde, aktif olarak yürütülen “Yapay Zeka Mühendisliği” ve “Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği” bölümlerinin sayısını, gerekli görüldüğü takdirde artıracaklarını belirtti.

Üniversite dışı kazanım transkripte yansıyor

Prof. Özvar, üniversite dışı kazanımların, üniversiteler tarafından transkripte yansıtılmasının, dünyada da çok yeni bir alan olduğunu söyledi. Özvar, “Türkiye, Avrupa’da üniversite dışı kazanımlarda adım atan ülkelerin başında geliyor.” dedi. YÖK Başkanı, “Yaşam boyu öğrenim dediğimiz projenin de çok önemli bir adımını bu projeyle
gerçekleştirmiş olacağız. Bu ilk adım; bunu diğer sektörlere de genişleteceğiz.” dedi.

Takvim belli oldu

YÖK Çalışma Grubu’nun, BTK Akademi tarafından verilen ders kredilerinin, transkriptlere yansıtılma takvimi de belirlendi. BTK Akademi tarafından verilen derslerin, üniversite müfredatlarına eklenmesi ve kredilendirilmesi 2024-2025 öğretim yılında yürürlüğe girecek.

Kaynak: YÖK

Eğitim Ekonomisi

Related post