YÖK BAŞKANI: Vakıf Üniversitelerinde Milli Sporcu Kontenjanı Arttırılacak

 YÖK BAŞKANI: Vakıf Üniversitelerinde Milli Sporcu Kontenjanı Arttırılacak

YÖK BAŞKANI: Vakıf Üniversitelerinde Milli Sporcu Kontenjanı Arttırılacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Kırgızistan’da gerçekleştirilen İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda hem serbest hem grekoromen stilde dünya şampiyonluğu kazanan Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü 3. sınıf öğrencisi Atalay Demir ve antrenörü Mehmet Naim Dildirim ile Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak’ı makamında ağırladı. Kendisinin de eski bir sporcu olduğunu ifade eden Prof. Özvar,
spora verdikleri önemi anlattı.

‘’Milli sporcularımızın başarılarıyla övünüyoruz’’

YÖK Başkanı Özvar,”Biz bu başarı hikayesiyle övünüyoruz. İyi ki böyle üniversitelerimiz, böyle sporcularımız var. Arzumuz, temennimiz odur ki Atalay gibi gerek Türkiye ölçeğinde gerek dünya ölçeğinde başarılı sporcular çıksın, bizler de onları destekleyelim. Üniversitelerimizde bu öğrencilerimiz okusunlar, yüksek tahsillerini tamamlasınlar, profesyonel spor hayatları sona erdikten sonra aynı hocaları gibi öğretim üyesi olarak, öğretim görevlisi olarak devam etsinler.” dedi.

‘’Üniversitelerde yüzde 100 burslu milli sporcu sayısını arttıracağız’’

Milli sporculara üniversiteye girişte sağlanan imkanlar ile ilgili konuşan YÖK Başkanı, “Milli sporcular için bir kontenjan çalışmamız var. Bu sene onu da ilan edeceğiz. Vakıf üniversitelerindeki yüzde 100 burslu milli sporcu kontenjanında artış sağlayacağız.” dedi.

Spor Dostu Kampüs Projesi başlatıldı

Özvar, Türkiye’de bütün üniversitelerde başlatılan “Spor Dostu Kampüs” projesi ile kampüslerin hem profesyonel sporculara hem de diğer öğrencilere imkanlar sağlayacak şekilde düzenlenmesini ve tüm öğrencilerin sporla buluşmasını istediklerini ifade etti. YÖK Başkanı “Türkiye’de bu konuda en iyi altyapıyı sunan, öğrenciyi en iyi teşvik eden, imkanlarını en üst düzeyde öğrencisiyle paylaşan üniversiteleri değerlendireceğiz ve ilk 10’a, 15’e giren üniversiteleri ilan edeceğiz. Bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlıklar da bizlere destek sağlamış olacak. ‘’ açıklaması yaptı.

‘’ Üniversitelerimizin sadece bilimle değil, aynı zamanda spor ve sanatla öne çıkması gerekir.’’ vurgusu yapan Prof. Özvar,’ Altyapımız da gayet güzel, çok sayıda beden eğitimi ve spor meslek yüksekokulumuz var, çok sayıda spor bilimleri fakültemiz var.” dedi.

Kaynak: YÖK

Eğitim Ekonomisi

Related post