“Eğitimin ülke ekonomisine katkısı oldukça yüksek. “

Birleşik Krallık’ta, eğitimin ekonomiye katkısı oldukça yüksek.

Oxford Economics tarafından yapılan bir araştırmaya göre , Birleşik Krallık’ta üniversiteler , ülke ekonomisine 95 milyar Sterlin katkı sağlıyor. Birleşik Krallık’ta üniversiteler kendi faaliyetleriyle, gayri safi yurt içi hasılasına 21,5 milyar Sterlin gelir getiriyorlar.


Aynı araştırmaya göre ülkede eğitim sektöründe 940 binden fazla kişi istihdam ediliyor. Bu ülkedeki toplam nüfusun yüzde 3’üne denk geliyor. Birleşik Krallık’ta uluslararası öğrenciler ve onların ziyaretçileri de ülke ekonomisine 25,8 milyar Sterlin katkı sağlıyor. Yapılan araştırmaya göre Birleşik Krallık’ta eğitim sektörünün, hukuk, reklam ve pazarlama ile hava ve uzay sektöründen çok daha fazla ekonomik getirisi var.

Birleşik Krallık Üniversiteleri Başkanı ve Liverpool Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Janet Beer, üniversitelerin ülke ekonomisine katkısının önemli olduğunu vurguladı. Kurumların, küresel rekabette çok fazla zorlukla karşılaştığını ifade eden Prof. Beer, Brexit ile beraber yabancı öğrenciler konusunda bir belirsizlik ortamının yaşandığını belirtti.
Prof. Beer, Oxford Economics tarafından hazırlanan raporun , eğitim sektörünün ülkeye ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan önemli katkısı olduğunu hatırlatmak açısından önemli olduğu görüşünde.

Liverpool Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Beer’a göre de üniversiteler genellikle kendi bölgelerindeki en büyük işverenler olarak dikkat çekiyorlar. Üstelik işletmelerle bağlantıları sayesinde yurtdışından öğrencileri çekerek, Birleşik Krallık’ın diğer ülkeler ve bölgelere göre eğitim alanında öne çıkmasını sağlıyorlar. Üniversitelerin ülke ekonomisindeki bu etkisi gelişmekte olan kasaba ve şehirlere de artı değer getiriyor, gelişimi ve yenilenmeyi tetikliyor. Birleşik Krallık Üniversiteler ve Bilim Bakanı Jo Johnson ise önemli bir noktaya temas etti. İngiltere üniversiteleri, ekonomimizi beslemek için gerekli bilgi ve becerileri üretmede hayati bir role sahip” diyen Bakan Johnson , üniversitelerin araştırma ve geliştirmeye önem vererek, hem eğitimde hem de öğrenci kalitesi açısından işyerleri ile de daha kapsamlı projeler yürütmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Eğitim Ekonomisi

Related post