Uluslararası Öğretmenlik Denkliği Projesi

 Uluslararası Öğretmenlik Denkliği Projesi

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı işbirliği ve de Cambridge University akraditasyonu ile gerçekleştirilen “Uluslararası Öğretmenlik Denkliği” projesi yapılan geniş katılımlı protokol imza töreniyle basın ve kamuoyuna paylaşıldı.

Proje kapsamında; İstanbul’un 39 ilçesinde yer alan okullarımızdan seçilmiş 5 Bin İngilizce  öğretmenimizin Cambridge Üniversitesi kriterlerine göre uluslararası geçerli etkin İngilizce denklik eğitimini kapsamaktadır.  Pilot çalışma, 11 Haziran 2012 tarihinde Kabataş Erkek Lisesi bünyesinde 100 İngilizce öğretmenimizin eğitimiyle hayata geçiriliyor olup, 2 haftalık yoğun eğitim programının ardından 23 Haziran 2012 tarihinde yapılacak genel Cambridge Teaching Knowledge Test ile sonlandırılacaktır. Eylül 2012 tarihinden itibaren proje sayı arttırılarak devam ettirilecektir.

Projenin basın tanıtımına İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Horizon Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gültekin, okul yöneticileri, öğretmenler, seçkin davetliler ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşen basın lansmanı ve protokol imza töreni ile hayata geçirildi. Milli Eğitim Bakanı ‘ Prof Dr Ömer DİNÇER’, Avrupa Birliği Bakanı ‘Egemen BAĞIŞ’, CHP Bursa Milletvekili ‘Turhan TAYAN’, AKP İstanbul Milletvekili ‘Metin KÜLÜNK’, AKP İstanbul İl Başkanı ‘Aziz BABUŞÇU’, İstanbul Valisi ‘Hüseyin Avni MUTLU’ ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Kadir TOPBAŞ’ yoğun programlarından ötürü basın toplantımıza katılamamış ancak projemizi yürekten desteklerini belirten tebrik mesajı göndermişlerdir.

Basın tanıtımının açılış konuşmasını yapan İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya; bir yabancı dile iyi derecede hâkim olarak yetişmiş insan gücünün küreselleşen dünyada Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak en önemli değişkenlerden birisi olduğunu kaydetti. Projenin Türkiye’de İngilizce öğretiminde yeni bir dönemi başlatacağını sözlerine ekleyen Kaya, öğretmenlerin bu eğitimle alacakları bilgi ve tecrübeleri öğrencilerine aktarmalarının sınıf içerisinde İngilizce öğretimini daha da kolaylaştıracağını ifade etti.

Horizon Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gültekin ise kurumsal sosyal sorumluluk yönü yüksek bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, “İstanbul’un tüm ilçelerini kapsayacak proje; geleceğin ışıkları olan çocuklarımızın, nitelikli İngilizce dil eğitimi almalarını sağlayan çok değerli İngilizce öğretmenlerimizin, ihtiyaç duyduğu temel öğretmenlik bilgilerine odaklanarak Cambridge Üniversitesi standartlarına göre uluslararası geçerli İngilizce öğretmenliği denklik sertifikası kazandırmayı amaçlamaktadır.” dedi.

Toplantı kapsamında konuşma yapan, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, örnek teşkil edecek bu projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı. Dr. Muammer YILDIZ, sözlerini şöyle sürdürdü:
Günümüzde ekonomik ve teknolojik gelişmeler sonucunda, İngilizce neredeyse tüm ülkelerde kullanılan “dünya dili” haline gelmiştir. Küreselleşmenin gereği olarak çağı yakalamak, diğer ülkelerle teknolojik, ekonomik ve kültürel açıdan iletişim sağlayabilmek için İngilizce öğretiminin üzerinde yoğun olarak durulması gerekmektedir. Yabancı dilin, o dilin doğrudan konuşulmadığı bir ülkede öğrenilmesi daha zorlu bir süreç olmakla birlikte, İngilizce öğretiminde öğretmen yeterliliklerimizi artırarak bu konudaki karşılaştığız zorlukları aşma gayretinde olacağız. Bu konuda çözüm noktasında, işbirliği ile katkı sunan Horizon Eğitim Danışmanlık şirketine şükranlarımı sunuyorum’dedi. 

Projeye Genel Bakış:
Cambridge Üniversitesi, Uluslararası düzeyde akademik çalışmalar yapan ve Eğitim’de dünya standart ölçütlerinin belirlenmesinde rol oynayan 150 yıllık köklü bir kuruluştur. İngilizce öğrenenlere sunduğu sınavların yanında yabancı dil öğretmen adaylarına da uluslar arası geçerliliği olan sertifikalar edinme imkanı sunmaktadır. Projemizin konusunu oluşturacak olan 15 günlük Teaching Knowledge Test eğitim programı da  bunlardan birisidir.
Teaching Knowledge Test, uluslar arası geçerliliği olan ve ana dili İngilizce olmayan, İngilizce öğretmen veya adaylarına yönelik bir Cambridge Universitesi sertifika sınavıdır. Dünyanın her yerinde ilköğretim, ortaöğretim ya da yetişkin öğrencilere ders veren tüm yabancı dil öğretmenlerinin, ihtiyaç duyduğu temel öğretmenlik bilgilerine odaklanarak, öğretmenlerin güvenini artırmayı ve Cambridge Üniversitesi standartlarına göre uluslar arası geçerli İngilizce öğretmenliği yeterlilik sertifikası kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu esnek ve erişilebilir sistem öğretmenlerin;

 • Farklı öğretim Yöntemlerini
 • Öğretim Dilini
 • Kaynakların Kullanılması Yollarını
 • Ders Planı Yapmanın Temel Yönlerini
 • Farklı ihtiyaçlar için sınıf yönetimi yöntemlerini anlamalarına yardımcı olur.

Projenin amacı

 • İngilizce Öğretmenlerimizin İngilizce öğretme tekniklerinin geliştirilmesi
 • Öğretmenlerimize dünya genelinde eğitimcilik sertifikasının kazandırılması
 • Öğretmenlerin öğrencilere daha etkin ve hızlı İngilizce öğretebilme yeterliliklerinin arttırılması
 • Cambridge Üniversitesi akreditasyonu ile öğretmenlik yetkinlik, donanımının ve farkındalığının arttırılması
 • Milli Eğitim Bakanlığına örnek bir proje olarak sunulması için İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan pilot çalışmanın örnek gösterilmesi
 • İngilizce öğretebilme yetkinlik eğitiminin Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasına model teşkil etmesi
 • Sertifika programının gerekliliğinin ve öneminin MEB, okullar ve öğretmenler düzeyinde farkındalığının arttırılması
 • İngilizce öğretmenlerimizin Cambridge Üniversitesi sertifikalı eğitimcilerle bilgi paylaşımında bulunmaları ve ana dili İngilizce olan bu eğitimcilerden eğitim alma şansı yakalamaları
 • Yurtdışına gitmeden uluslararası öğretmenlik Denkliği sertifikası alma imkanının sağlanması
 • Uluslararası Öğretmenlik Denkliği programı ile dünya çapında eğitim verebilen bir öğretmen statüsüne getirilmeleri
 • Konuşma pratiklerinin Cambridge akreditasyonlu İngiliz hocalarla arttırılması ve güçlendirilmesi
 • Öğretmenlerin mesleki özgüvenlerinin arttırılması
 • Türkiye’deki dil öğretme konusundaki eksikliklerin saptanmasında ve giderilmesinde önemli bir model oluşturması ve benzer projelere öncü olması

Eğitim Ekonomisi

Related post