Uluslararası Lise Denkliği projesi

 Uluslararası Lise Denkliği projesi

‘Uluslararası Lise Denkliği’ Projesi ile Kabataş Erkek ve Atatürk Fen Liseleri öğrencileri Cambridge Üniversiteli oluyor.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Horizon Uluslararası Eğitim Danışmanlığı Grubu ve de Cambridge Universitesi CIE işbirliği ile gerçekleştirilen “Uluslararası Lise Denkliği” projesi Kabataş Erkek Lisesi bünyesinde yapılan geniş katılımlı protokol imza töreniyle basın ve kamuoyu ile paylaşıldı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Cambridge Üniversitesi ve Horizon Eğitim Grubu “Uluslararası Lise Denkliği” projesini hayata geçirdi.  İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, Cambridge Üniversitesi Uluslararası Eğitimler Avrupa Bölge Müdürü Ann GIBSON, Horizon Eğitim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet GÜLTEKİN ve seçkin bir çok davetlinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr Muammer Yıldız, eğitim camiası olarak, bu tür örnek projelere önem verdiklerini söyledi. Yıldız, projeye katılan öğrencilerin iki yılın sonunda lise diplomasına ek olarak, uluslararası tanınırlığı olan “A Level” diplomayla dünyanın en iyi üniversitelerine doğrudan geçiş kazanacağını, en az 10 öğrenciye de Cambridge Üniversitesi’nde tam burslu okuma imkanı verileceğini bildirdi. Projeyle, fırsat eşitliği, aynı koşularda yarışma ve kendini ifade etme imkanının sağlanmış olacağını anlatan Yıldız, projenin hayata geçmesinde emeği olan ilgililere teşekkür etti. Yıldız, Türkiye’nin eğitim sistemin kendini reforme ettiğini, uluslararası sisteme entegrasyondan da öte ona yeni alternatifler üretecek çapta eğitim kurumlarına sahip olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin eğitim alanında kabuğunu kırdığını belirten Yıldız, özgüven içinde hem uluslararası eğitim sisteminden güç aldıklarını hem de buna güç kattıklarını söyledi.

Horizon Eğitim Grubu CEO’su Mehmet Gültekin Horizon Eğitim Danışmanlık Grubu olarak İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cambridge Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’de ilk kez ‘Uluslararası Lise Denkliği’’ ismi ile yeni bir projeye daha imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Projemiz, Kadıköy ilçesinden ‘Atatürk Fen Lisesi’ ve Beşiktaş ilçesinden ‘Kabataş Erkek Lisesi’ 10.sınıf öğrencilerine lise 11 ve 12.sınıflarda Cambridge Üniversitesi Uluslararası A Level eğitimi sunulmasını kapsamaktadır.

Amacımız bu öğrencilere;

Uluslararası denklik kazandırmak, başarılarına göre dünyanın önde gelen marka üniversitelerine direk geçiş imkânı yaratmak, burs olanaklarından yararlandırmak, üniversitelerin ve işverenlerin aradığı bilgi ve algılama becerilerini güçlendirmek ve de öğrencilere, ezberden uzak, özgür öğrenme ve yapıcı düşünme becerileri kazandırmaktır. Cambridge Uluslararası A Level eğitimlerinden alınan iyi notlar, Amerika ve Kanada üniversitelerinde tam bir senelik ileri seviye geçiş, ya da kredi transferi sağlar. Avrupa Birliği üniversitelerinde de, Fransız Bakaloryası ve Alman Abituruna denk giriş şartı olarak kabul edilmektedir.”

Sayın Gültekin; ‘Neden Üniversitelerimiz kapılarını A level sahibi Türk öğrencilerimize de açmasın’. Üniversite sınavlarının kaldırılmasının konuşulduğu şu günlerde bu projeyle önemli bir noktaya dikkat çeken Mehmet Gültekin; dünyada birçok marka üniversitenin yanısıra İngilizce Eğitim sunan Türk üniversitelerinin de A level diploması olan yabancı öğrencileri sınavsız üniversiteye kabul etmekte olduğunu ve üniversitelerimizin kapılarını A level sahibi Türk öğrencilerimize de açmasını umduğunu belirtmiştir.

Cambridge Üniversitesi Uluslararası Eğitimler Avrupa Bölge Müdürü Sayın Ann GIBSON da yaptığı konuşmada; “Son yıllarda gittikçe artan sayıda okul ile ‘uluslararasılaştırma’ diyebileceğimiz projelerle çalışmaya başladık ve bu projeler okulların bir yandan kendi ulusal müfredatlarını izlemelerinin yanısıra uluslararası yeterlilikleri kazandıracak fırsatlara kendilerini açmalarını da sağlamaktadır. Avrupa’nın İspanya, Hollanda, İtalya, Bosna, İsveç ve Almanya gibi ülkelerinde başarılı projeler yürütmekteyiz. Cambridge programları ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeylerinin farklı müfredatlarıyla kaynaştırılmaktadır. Tabii ki ulusal eğitim programları bu ülkelerin önceliğidir ve programlarımız ulusal eğitimlerine ek olarak kullanılan yan müfredatlar olarak görülmektedir.  Cambridge’in esnek müfredatı, çift-dilde eğitime desteği, İngilizceyi eğitim dili olarak kullanan öğretmenlerimizin mesleki gelişimine yönelik çalışmaları ve sınavları ulusal kültür politikalarını güçlendiren projeler olarak görülmektedir.”

Ann GIBSON basın toplantısındaki sözlerine şöyle devam etti: “Horizon, Cambridge’in Türkiye’deki yetkili kurumu olarak Cambridge ile işbirliği içerisinde çalışmalarını yürüterek Kabataş Erkek Lisesi ve Atatürk Fen Lisesi gibi seçkin devlet liselerinden öğrencilere yeterliliklerimizi, programlarımızı sunacaktır. Öğrenciler Cambridge Uluslararası AS ve A Level yeterliliklerinin eğitimini alacak ve bu eğitim onlara gerek Türkiye’de gerekse dünyada seçkin üniversitelerde okuma fırsatının kapılarını açacaktır. Cambridge Uluslararası AS ve A Level programları öğrencileri üniversitelere, iş bulmaya, yani hayata en mükemmel  şekilde hazırlamasıyla ün yapmıştır. Bu yeterlilikler, üniversitelerin ve işverenlerin çok önem verdikleri, konusuna derinlemesine hakim olan öğrencilerin yetişmesine büyük destek sağlamaktadır.  Okullarla birlikte, uluslararası AS ve A Level programlarıyla,  özgüveni yüksek, sorumluluk duygusuna sahip, yenilikçi, yaratıcı, bağlılık duygusuna – bir başka deyişle 21. Yüzyılın çok hızlı bir değişim içersinde olan çağdaş dünyasında başarı gösterebilmesi için yeterli donanıma—sahip Cambridge öğrencileri yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

Eğitim Ekonomisi

Related post