Türkiye’de bir ilk! Güzel Sanatlar İlkokulu açılıyor

 Türkiye’de bir ilk! Güzel Sanatlar İlkokulu açılıyor

MEB’DEN MÜJDELİ AÇIKLAMA


Türkiye’de bir ilk! Güzel Sanatlar İlkokulu açılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, bakanlığı ile üniversite arasında müzik
alanında eğitimlerin verileceği Güzel Sanatlar İlköğretim Okulu ve Güzel Sanatlar Lisesi kurulmasına ilişkin işbirliği protokolü imza töreninde konuştu. Bakan, “Burada, rektörümüzün desteğiyle Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde ilkokul, ortaokul ve lisenin bulunduğu bir eğitim-öğretim süreci inşallah başlatmış olacağız.
Bu konuda yetenekli çocuklarımız için yepyeni bir alan açılıyor, yepyeni bir imkan açılıyor. İnşallah bu heyecanımızı devam ettirebilecek, sürdürebilecek bir başarı hikayesi buradan yazabiliriz.’’ dedi.

Açılacak müzik okuluna Türkiye’nin her tarafından öğrenci kabul edilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesindeki çocuklar da bu sürece dahil olabilecek. Kampüs içinde çocukların konaklayacağı bir yurt da olacak.

Müzik eğitiminde devrim

Milli Eğitim Bakanı, müzik eğitiminin küçük yaşlarda başlamasının önemli olduğunu hatırlattı, “Bu imzalarla ilkokuldan lisans programlarına hatta yüksek lisans doktora sürecine kadar Türkiye’de müzik eğitimini tepeden tırnağa değiştirebilecek yepyeni bir süreç başlatıyoruz” dedi. Bakan, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinden sürece destek olan öğretim üyelerine ve bakanlık çalışanlarına teşekkür etti.

İlkokuldan itibaren tam kapsamlı müzik eğitimi alacaklar

Protokolle Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlar İlkokulu ve Ortaokulu, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Yerleşkesi’nde açılacak. Yerleşkede, ayrıca Güzel Sanatlar Lisesi de kurulacak. Bu okullarda ilköğretim kurumlarındaki müfredat ile güzel sanatlar okullarının müfredatı birleştirilecek. Hedef, Türk müziğinde nitelikli insan kaynağının artırılması. Yeni bir model olarak uygulanacak müzik okulları, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında Ulusal Beceri
Haritası ile ilişkilendirilerek hayata geçirilecek.

Güzel Sanatlar İlkokulu ve Lisesine öğrenci kabulü nasıl
yapılacak?

Güzel Sanatlar Lisesine, “Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alımı Yapan Okullara Başvuru Kılavuzu” kapsamında öğrenci seçilecek. Türk Müziği Programı Uygulayan Güzel Sanatlar İlköğretim Okuluna alınacak öğrenciler için de Bakanlık tarafından hazırlanan “Yetenek ile Öğrenci Alımına İlişkin Başvuru ve Yerleştirme Kılavuzu” geçerli olacak.

Kaynak: MEB

Eğitim Ekonomisi

Related post