“Sınıfta maske zorunluluğu kalktı”

 “Sınıfta maske zorunluluğu kalktı”

Sean Coughlan

BBC News Aile ve Eğitim Muhabiri

Başbakan Boris Johnson 17 Mayıs itibariyle İngiltere’deki ortaöğretim kurumlarında artık sınıfta maske takma  zorunluluğu  olmayacağını açıkladı.

İngiltere’de okulların yeniden açıldığı Mart ayından bu yana, maske kullanımı tavsiye ediliyordu.Ancak, karantina önlemlerinin aşamalı olarak kaldırılması kapsamında bu durum sona erdi.

Bir süredir maskenin iletişime ve öğrenmeye engel olduğu yönünde endişeler de dile getiriliyor.

Okul yönetimleri de maske takmanın zorunlu  olmaması kararının , koronavirüsten korunmada , kanıtlanmış verilerle bağdaşmadığı konusunda uyarıyor.

Başbakan Boris Johnson İngiltere’de üniversite öğrencilerinin 17 Mayıs’tan itibaren kampüslere dönüş yapacağını açıklamıştı , ancak yapılan anketlerde çoğu öğrencinin çoktan kampüsteki yerleşim yerlerine döndükleri ortaya çıktı.

  • Okula dönüşün 17 Mayıs’a ertelenmesi öfke yarattı
  • Paskalya sonrası öğrenciler maske takmaya devam edecek

Ocak ayından bu yana öğrencilerin yaklaşık yarısı onlina eğitim alıyord.  Öğrenciler artık, her ne kadar bazı dersler akademik yılın bu dönemi itibarıyla tamamen sona ermiş olsa da, yüz yüze eğitime geri dönebildiler.

Karantinanın sonu

İngiltere’de 17 Mayıs itibarıyla başlayan karantina önlemlerinin gevşetilmesi sürecinin bir sonraki aşamasında öğrenciler, sınıflarda ve okulların ortak kullanım alanlarında maske takmak zorunda değiller.

Başbakan Johnson, giderek daha iyimser bir hal alan pandemi tablosunun, karantinanın sonlandırılmasına ilişkin yol haritasının planlandığı gibi devam edebileceği anlamına geldiğini belirtiyor.

Eğitim Bakanlığı “son verilerin enfeksiyon oranlarının düşmeye devam ettiğini gösterdiğini” ve maske takma zorunluluğunun olmamasının “öğretmenler ve öğrenciler arasındaki etkileşimi geliştireceğini” söylüyor.

ASCL Okul Müdürleri Sendikası (ASCL Head Teacher’s Union) lideri Geoff Barton, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Çocukların sınıfta maske takmasını zorunlu tutmazsak iletişim ve öğrenme süreçlerinin daha başarılı olacağı ortada” diyor.Ancak  Barton’a göre,  bu tür kararlarda bilimsel tavsiyeler de  dikkate alınmalı ve hükümetin kararının yayımlanan kanıtlarla çelişkili gözükmesi de oldukça endişe verici. Barton hükümetin bu konuda neden bu kadar aceleci davrandığını anlamıyoruz” ifadesini de kullandı.

Okul Müdürleri Ulusal Birliği (National Association of Head Teachers) lideri Paul Whiteman ise “Veliler, öğrenciler ve okul personeli,  diğer kapalı alanlarda yasak devam ederken sınıflarda maske kullanımı gerekliliğinin kaldırılmasının neden uygun görüldüğünü bilmek isteyeceklerdir” vurgusu yapıyor.

“Normale dönüş”

Çocuk Komiserliği’nden (Office of the Children’s Commissioner) Rachel de Souza ise bu kararı olumlu karşıladığını açıkladı.

De Souza  “Derslerde maske takmak çocukların pandemiyle mücadele kapsamında geçen yıl boyunca yaptıkları çok sayıda fedakarlıktan biri  ve normal okul hayatına dönüş yolunda atılan bu son adımı çocuklar olumlu karşılayacaklardır” diyor.

Geçen hafta Ulusal Eğitim Birliği’nin (National Education Union) de dahil olduğu bir grup bilim insanı ve birlik, Eğitim Bakanlığı’na ilettikleri bir yazıyla maskelerin ortaöğretim kurumlarında zorunluluk olmaktan çıkarılması olasılığının kendilerini “son derece endişelendirdiğini” belirtmişlerdi. Birlik, mağazalarda ve toplu taşımada maske kullanımının halen zorunlu tutulduğunu, okullarda bu zorunluluğa son verilebileceğine dair yeterli kanıt da bulunmadığını ifade ediyor.

Ulusal Eğitim Birliği’nden Kevin Courtney, okulların “gerekli görmeleri halinde sınıflarda maske takılması zorunluluğunu devam ettirmesine izin verilmesi gerektiğini” söyledi.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu’ndan (Public Health England) John Simpson, “Covid-19’dan korunma ile öğrencilerin refahı arasında bir denge sağlanmasının önemli” olduğunu ve “bilimsel çalışmaların, Covid-19 bulaş seviyesinin okullarda düşük olduğunu gösterdiğini” belirtti.

İngiltere Eğitim Bakanı Gavin Williamson, son atılan adımların, insanların artık yeniden kapalı ortamlarda rahatlıkla zaman geçirebileceği anlamına geldiğini belirterek “Son veriler ışığında sınıfta maske takılmasını tavsiye etmemize gerek kalmadı” açıklaması yaptı.

Bakan Williamson, “Geçen  yıl boyunca her zaman öğrencilerin ve personelin refahına öncelik verildiğini ve bu aşamada da doğru adımı attığımıza inanıyoruz.”dedi.

   

Sean Coughlan

BBC News Aile ve Eğitim Muhabiri

sean coughlan

Related post