Sınavlarda artık yapay zeka kullanılacak

 Sınavlarda artık yapay zeka kullanılacak

ÖSYM yapay zeka sistemini öncelikle dil sınavları için başlatacak


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Ali Ersoy, yapay zeka çalışmalarını dil sınavları ile başlatacaklarını ve ardından diğer sınavlara adapte edeceklerini açıkladı.

Devlet kurumlarında tüm birimlerin yapay zeka kullanımına geçmek için hazırlık yürüttüğünü belirten Ersoy, “ÖSYM olarak devletimizin vizyonu çerçevesinde yapay zekayı, sınav sorularının hazırlanmasından sınav süreçlerine kadar aktif bir şekilde kullanacağız.” dedi. Ersoy, yapay zeka alanında, ÖSYM’nin bilgi güvenliği ekibinin de üç üniversiteyle toplantılar yaptığını ve benzer toplantıların devam edeceğini söyledi.

ÖSYM’de özellikle dil alanındaki sınavlarda yapay zekanın kullanımına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Ersoy, ” Yapay zeka çalışmalarını özellikle dil sınavlarından başlatacağız. Öncelikle bu sınavların değerlendirilmesinde yapay zeka kullanımı söz konusu olacak. Bu alanda doğal dil işleme, makine öğrenmesi gibi ÖSYM’ye ait yapay zeka teknolojilerini dil sınavlarında kullanmayı hedefliyoruz. Ar-Ge birimimiz, dil sınavlarının ardından yapay zekayı tüm sınavlara adapte edecek” dedi.

“İnsan faktörü her zaman olacak”

Başkan Ersoy, yapay zekanın, sınav değerlendirmenin yanı sıra sınav sorularının oluşturulması aşamasında da kullanacaklarını ifade etti. Ersoy, sınav süreçlerinin optimizasyonunda da yapay zekayı kullanacaklarını hatırlattı, “Detaylı olarak söyleyemeyiz ama devletin tüm sistemlerinin konuştuğu bir sistemle sınav süreçlerinin sağlıklı bir şekilde oluşturulmasında yapay zekayı kullanacağız. Adayların atanacağı okulların belirlenmesinde, öğretmenlerin
görevlendirilmesinde, sınav görevlilerinin görevlendirilmesinde, iklime göre okulların seçilmesinde yapay zekayı kullanmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

ÖSYM Başkanı Ersoy, yapay zeka çalışmalarında makine ile insan dengesini dikkatli bir şekilde koruyacaklarını vurguladı.

Kaynak: MEB

Eğitim Ekonomisi

Related post