Prof. Dr. Sıla Akhan: “Virüs daha fazla bulaşıcı hale geldi.”

 Prof. Dr. Sıla Akhan: “Virüs daha fazla bulaşıcı hale geldi.”

Covid-19 salgını ile ilgili zor bir dönemden geçtiğimizi söyleyen Prof. Dr. Sıla Akhan,  virüsün değişmeye başladığına dikkat çekti ve virüsü tam olarak baskılayamadığımız için virüsün mutasyona uğradığını ifade etti.

Virüsü kontrol edemiyoruz, edemediğimiz sürecede bir konak bulduğunu söyleyen Akhan, İngiltere’den başlayıp çeşitli kollar halinde Güney Afrika, Brezilya ve California’ya yayılan mutasyonlu virüsün bizim ülkemizde de olacağını vurguladı.

Akhan, Türkiye Mutasyonun da olabileceğine dikkat çekerek virüsün sürekli değişimler gösterdiğini anlattı.  Virüs kendini çoğaltabilecek bir mekan buluyor, konakları buldukça da değişime uğruyor diyen Akhan, şu ana kadar çok fazla yol aldık,  fakat virüs değiştikçe hangi özellikler kazandığını öngöremiyoruz dedi.

Virüs şuan daha fazla bulaşıcı hale geldi. 

Prof. Dr. Sıla Akhan, ne kadar çok aşılama yapabilirsek o kadar bağışıklık ortamı yaratılacağını ve virüsün getirebileceği etkilerden aşı sayesinde korunabiliceğimizi söyledi. Önemli olan virüsü baskılamak ve kontrol altına alabilmek olduğunu ifade eden Akhan,virüsün her türlü mutasyonuna karşı önlemler alabilmeliyiz dedi.  

Şu anda 3. dalganın içindeyiz. 

Bu dalgayı nasıl bastırabileceğimiz bir sonraki evreyi belirliyor diyen Akhan, yaptığımız her hareket başka bir bireyi etkiliyor sadece kendimizi değil. O yüzden bugün yaptıklarımız önümüzdeki günleri belirlecektir dedi.Ne kadar kendimizi ve etrafımızı koruyabilirsek virüsü de o kadar baskılamış oluruz. 

Eğitim Ekonomisi

Related post