Prens Edward, babası Prens Philip’in anısını ödül girişimiyle yaşatmaya devam ediyor

 Prens Edward, babası Prens Philip’in anısını ödül girişimiyle yaşatmaya devam ediyor

Prens Edward, babası Prens Philip’in anısını ödül girişimiyle yaşatmaya devam ediyor.

Nisan ayında hayatını kaybeden Edinburgh Dükü için Kraliyet Ailesi yas tutmaya devam ederken Wessex Kont ve Kontesi, Prens Philip’e dair anılarını paylaşmak ve insanların taziye dileklerini kabul etmek için topluma yönelik önemli bir rol üstlendiler.

Bu girişim, babalarının vefatının ardından Kraliçenin en küçük oğlu ve eşinin üstlenmesi beklenen sorumluluğun bir göstergesiydi. Böylece, Kardeşi York Dükünün dahil olduğu skandal ve Sussex Dük ve Düşesinin Kraliyet ailesinden ayrılması, çifti ön plana çıkarmış oldu. Kontes daha önceden de Kraliçenin yakın bir sırdaşı olarak görülüyordu ve Prens Edward, Prens Philip için aralarında Edinburgh Dükü Uluslararası Ödülünün de bulunduğu önem arz eden çeşitli etkinliklerle ilgileniyordu.


Bu hafta içinde Windsor Sarayı’nın yakınlarındaki Bagshot Park’ta bulunan evinden verdiği röportajda Prens Edward, Dükün hareketli yaşamından bahsetti ve bu kaybı tam olarak sindiremediğini söyledi.


Prens Edward, Kraliyet Ailesinin yazlık sarayının bulunduğu İskoçya’daki Balmoral Sarayını kast ederek, her şey yolunda giderse ve bu sene içinde Balmoral’a gidersek orada gerçekten yokluğunu fark edeceğiz,” dedi. “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… O zaman onun yokluğunu kalbimizin derinlerinde hissedeceğiz ve her şeyin tam olarak farkına varacağız.”

Prens Edward, babasının tasarım teknolojisinden deniz kuvvetlerine ve çevrenin korunmasına kadar çok sayıda ilgi alanını anımsatarak Prens Philip’in eserlerinin her bir Kraliyet mülkünde yaşamakta olduğunu ifade etti. Edward, “Dürüst olmak gerekirse çevre düzenlemesinin büyük çoğunluğu, tarım faaliyetleri ile daha birçok süreç onun yıllar boyu sürdürdüğü çalışmalar esnasında almış olduğu kararlarına bağlı olduğunu söyleyerek, Mirası uzun yıllar boyunca bizimle yaşayacak.” dedi.

Dükün 17 Nisandaki cenazesinden sonra, Kraliçe ve diğer aile üyeleri çoğunlukla görevlerinin başına döndüler; ancak Edward, geçtiğimiz senenin yaşanan global pandemi nedeniyle ailesi için oldukça zorlu geçtiğini söyledi. “Bu denli sıra dışı, yoğun ve göz önünde olan hayatlarını sürdürürken bir anlamda pandeminin etkisiyle içe kapandılar, evlerine hapsoldular ve iletişim icin kameralara muhtaç olmak durumunda kaldılar. Sanırım bu durumu hepimiz biraz tuhaf bulduk,” diye devam etti. “Birbirimize çok yakın yaşıyoruz. Bu yüzden birbirimizle pencereden konuşmanın yollarını bulmaya çalıştık. Çünkü bu süreç hem annem hem de babam için çok zorluydu.”

Şimdi babası yaşasaydı 100. doğum gününü kutlayacakları 10 Haziran tarihinde bir anma yapmak amacıyla Edinburgh Dükü Uluslararası Ödülü için üç yıl içerisinde 25 milyon pound ya da 42.7 milyon dolar bağış toplayabilmek için “Founder’s 100” kampanyasına öncülük ederek dikkatleri üzerinde toplamaya hazırlanıyor.

Prens Edward, 1986 yılında altın kategorisinde ödül kazandığı bu ödül programını, hem bir katılımcı olarak hem de Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Vakfının mütevelli heyeti başkanı olarak oldukça yakından takip ediyor. Edward, “Babamın unvanını taşıyan bu ödülün onun yüzüncü yaşında da öne çıkması gerektiğini düşündüm” diye belirtti ve “Bu doğrultuda 130 ülkede tüm vakfa katkı sağlayacak bir şeyler yapmak istiyorum.” dedi.


Dük, 1956 yılında bu ödül programını İngiliz erkek çocuklarının 15 yaşında örgün öğretimi bıraktıkları ve 18 yaşında o zaman vatani görev olarak da bilinen 18 aylık zorunlu askerlik görevlerini yaptıkları dönemler arasında geçen sürede söz konusu olan eğitim farkını kapatmak için başlattı. Ödül programı kısa bir süre içerisinde geliştirilerek 14 ile 24 yaş arasındaki tüm kız ve erkek çocuklara verilebilir hale geldi.

Programda yeni beceri geliştirmeye, gönüllülüğe, fiziksel yeterliliğe ve doğayı keşfetmeye odaklanan bronz, gümüş ve altın adında üç seviye var. Ödül programı, Scouts gibi diğer kuruluşlarla ortak 130 ülkede gerçekleştiriliyor.

Yılda yüzbinlerce genç ödül programına katılıyor ve Founder’s 100 kampanyasının bir parçası olarak organizasyon 3 milyon dolar bağış toplayabilmeyi hedefliyor. Bu meblağ, programın Frankofon ve yerli toplulukların bulunduğu ülkelere yayılmasını sağlayacak ve daha fazla gencin erişmesine imkan verecek.

Ödul gönüllüleri, Ödüle ilişkin olarak şu ifadelerde bulunuyor; “Amacımız sadece bağış toplamakla sınırlı değil, aynı zamanda yetişkin gönüllülere eğitim vererek, onları gençlere liderlik ve danışmanlık sağlayabilecek ödül liderleri haline getirmeyi ve kapasiteyi genişletmeyi de hedeflemektir.”

Edward, pandeminin özellikle gençleri daha olumsuz etkilediğini ve ekstra finansmanın iki milyon katılımcının daha kaydolmasına imkan sağlayacağını umduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti; “Toparlanmanın bir parçası olmak ve yaygın eğitimin gençlerin hayatında önemli bir yere sahip olduğunu göstermek istiyoruz.”Pandeminin sonuna yaklaşırken ödülün tam anlamıyla herkese açık olduğunu göstermek zorundayız. Bu da tamamen eşit katılım anlamına geliyor.”

Kraliyet Ailesi içerisinde giderek daha dikkat çeken roller üstlenmesinin yanı sıra, Prens Edward gelecekte Edinburgh Dükü unvanını alacak. Prens Philip’in ölümünden sonra bu unvan resmi olarak Wales Prensine geçse de 1999 senesinde Kont ve Kontes evlendiğinde Kraliçe’nin verdiği sözün bir parçası olarak Prens Charles’ın Kral olduğunda bu unvanı kardeşi Edward’a vermesi bekleniyor.


Prens Edward, oğlunun Edinburgh Dükü olmasını Prens Philip’in istediğini ekleyerek “Bu babamın aklına gelen buruk ama mutlu edici bir öneriydi,” dedi ve ekledi: “Bu unvanı aldığımda hem annem hem babam hayatta olmayacak. Bu, oldukça zorlu bir süreç beni bekliyor demek.”

Kaynak: The Globe and Mail


Eğitim Ekonomisi

Related post