Öğrenciler Spor Dersi’nde istediği branşı seçebilecek

 Öğrenciler Spor Dersi’nde istediği branşı seçebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nce 9, 10, 11’inci ve 12’nci sınıflar için hazırlanan Spor Eğitimi dersi müfredatı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın onayından geçti. Ders kapsamında hedef, öğrencilere dayanıklılık, esneklik, koordinasyon, spor kültürü edinme gibi becerilerin kazandırılması.

Ders için Bakanlık öğrencilere iki alternatif sunacak. Öğrenciler, bireysel veya takım sporlarından herhangi birini seçebilecekler. Bireysel sporlarda 15 spor dalı yer alıyor. Bunlar arasında, badminton, bisiklet, boks, eskrim, güreş, halter, judo, karate, kayak, masa tenisi, okçuluk, oryantiring, tekvando, tenis ve yüzme var. Takım sporu branşlarında ise basketbol, futbol, hentbol ve voleybol olmak üzere 4 takım sporundan birini tercih etmek mümkün olacak.

Öğrenciler sporun tarihsel gelişimini de öğrenecekler

Spor Eğitimi Dersi’nde öğrenciler, Türk spor tarihinde başarılı olmuş sporcuları tanıyacak, seyrettiği veya katıldığı yarışmaları, sportif organizasyonları yorumlama alışkanlığı kazanacak, spora özgü kuralları, bilgi ve becerileri uygulayabilmeyi ve bu becerileri yaşamda olumlu olarak kullanabilmeyi öğrenerek, sportif etkinliklerde liderlik
yapmanın veya lidere uymanın ayrıca iyi bir izleyici olmanın gereklerini de öğrenecekler. Öğrenciler, derslerde, dünyada ve Türkiye’de sporun tarihsel gelişimi hakkında da bilgi sahibi olacak.

Öğrenciler önce sağlık kontrolünden geçecekler

Okul yönetimi tarafından öğretim yılı başında, sağlık merkezleri ile işbirliği yapılarak öğrencilerin sağlık kontrolünden geçirilmesi önerilecek.Derslerde, centilmence oyun ve mücadele anlayışı geliştirilmesi sağlanacak. Milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerler öğrencilere aktarılarak davranışlarına yansıması sağlanacak.

Kaynak : MEB

Eğitim Ekonomisi

Related post