OFQUAL; GCSE ve A-Level öğrencileri 2022’de daha düşük notlar alacak.

 OFQUAL; GCSE ve A-Level öğrencileri 2022’de daha düşük notlar alacak.

Ofqual (The Office of Qualifications and Examinations Regulation) önümüzdeki yaz Cambridge GCSE ve A-Level sınavlarına girecek öğrencilerin bu yılki gruba göre daha düşük oranda yüksek notlar almalarının beklendiğini, ancak pandemi sonucu meydana gelen öğrenme kaybını kapatmalarına yardımcı olmak için bazı sınav konuları hakkında önceden bilgilendirileceklerini duyurdu.

Not sınırlamalarıyla 2019’daki pandemi öncesi düzeyler ile 2021’in rekor sonuçları arasında orta yol bulunacak.

Sınavlar ikinci kez 2021’de de iptal edildikten sonra 2022 yaz dönemi “geçiş yılı” olarak değerlendirilecek. 

Ofqual, önümüzdeki yaz GCSE ve A-Level sınavlarına girecek öğrencilerin bu yılki gruba göre daha düşük oranda yüksek notlar alacaklarını; ancak pandemi sonucu meydana gelen öğrenme kaybını kapatmalarına yardımcı olmak için bazı sınav konuları hakkında önceden bilgilendirileceklerini duyurdu.

Sınavlar iki yıl üst üste iptal edilip öğretmen değerlendirmeleriyle yer değiştirdikten sonra, 2019’daki pandemi öncesi düzeyler ile 2021’in rekor sonuçları arasında orta yolu bulmak için not sınırlamaları getirilecek ve 2022 yaz dönemi “bir geçiş yılı” olarak değerlendirilecektir.

Notların daha sonra, şu anda GCSE ve A-level derslerini alan ve 2023’te sınava girecek öğrenciler için tekrar 2019’daki pandemi öncesi seviyelere getirilmesiyle öğrencilerin, Covid’in yarattığı aksaklıkların etkilerinden korunmaları beklenmektedir.

Sınav düzenleyiciler, notların şişirilmesini engellemek konusunda iki aşamalı planın başarılı olmasını ve önümüzdeki yaz sınavlara girecek öğrencilerin sınav sonuçlarında ani bir düşüşü tetiklemeden, sonuçları normal seviyelere getirmeyi umuyor.

Ofqual, pandemi öncesine göre daha fazla öğrencinin yüksek notlar almaya devam edeceğini; ancak düzenlenmiş not sınırlamaları ile en yüksek A-level notlarını alan öğrenci oranının, geçen yazın sonuçlarına bakıldığında yüzde 10 kadar düşebileceğini belirtiyor. 2019’da sınava giren tüm öğrencilerin %25’i A veya A* alıyor iken bu oran geçtiğimiz yaz neredeyse %45’ti.

Kamu ile istişare edildikten sonra hükümet ve Ofqual, öğrenme sürecinde yaşanan aksaklıkları telafi etmek için bir sonraki yaz yapılacak sınavlarda İngiliz edebiyatı ve tarih gibi bazı GCSE sınavlarında daha geniş bir konu seçme aralığı sunmak da dahil bir dizi değişikliği onayladı.

Öğretmenler ve öğrencilerin değerlendirmeden önceki son aylarda revizyon döneminden en iyi şekilde faydalanmalarına yardımcı olmak için okulların bazı sınavlarda yer alacak temel konular hakkında önceden bilgilendirilmesi sağlanacak ve sınavlarda matematik için formül kağıtları gibi destek materyaller kullandırılacaktır.

Hükümet, önümüzdeki yıl sınavların devam etmesini istediğini açıkça belirtse de Ofqual, Covid yüzünden üçüncü yıl da sınavların iptal edilmesi halinde 2022 yılında da öğretmenlerin değerlendirmeleriyle verilecek notların kullanılmasına ilişkin acil durum planlarını yayınladı.

Eğitim bakanı Nadhim Zahawi, şu açıklamalarda bulundu: “Adil bir yaklaşım benimsedik ve öğrencileri, öğretmenleri ve ebeveynleri dinledik. Uyguladığımız önlemler, bu gruptaki gençlerin karşı karşıya kaldığı ciddi aksaklıkların etkilerini azaltmaya yardımcı olacak ve onların, hayatlarının bir sonraki dönemine devam etmelerine imkan tanıyacaktır.

Titiz standartların adil bir şekilde uygulanması için çaba gösteriyoruz ve sınavlar öğrencileri değerlendirmenin en adil yoludur; bu nedenle önümüzdeki yıl sınavlar yapılacaktır.”

Ofqual baş düzenleyicisi Dr. Jo Saxton ise şunları ekledi: “Notlandırma yaklaşımımız 2022’de sınava girecek öğrencilerin yaşadıkları zorlukları göz önünde bulunduracaktır. Aksi halde daha yüksek bir not alma fırsatını kaçırabilecek öğrenciler için bir güvenlik ağı oluşturacak ve aynı zamanda normale dönüş adımı atılacaktır. Pandemiden çıkarken herkese yardımcı olmak amacıyla bazı konularda seçme şansı tanınacak ve revizyonu destekleyecek ön bilgiler sağlanacaktır.”

Ulusal Eğitim Birliği (NEU) ortak genel sekreteri Dr. Mary Bousted sınav duyurusunun çok geç yapıldığını, bunun endişeleri hafifletmeyeceğini veya öğretmenlerin aklındaki soruları yanıtlamayacağını belirtti.

Sınav uyarlamaları konusunda ise şunları söyledi: “Yalnızca revizyon dönemindeki sınavlar hakkında önceden bilgi vermek öğrencilere adeta “piyango oynatmak” gibidir; bazı öğrenciler sınav konularıyla ilgili kapsamlı bilgiye sahipken diğerleri muhtemelen aynı şekilde hazırlanamamış olacaktır.”

Okul liderleri birliği NAHT genel sekreteri Paul Whiteman şunları ifade etti: “2022’de uygulanacak notlandırma sistemiyle ilgili nasıl bir karar alınırsa alınsın bu karar bazı kişiler tarafından eleştirilecektir. Burada önemli olan, bu kararın alınmış olması ve ilgili herkesin artık ileriki dönemde neler beklenebileceği hakkında bilgi sahibi olmasıdır.”

Eğitim Ekonomisi

Related post