MEB’den çağrı “ara tatilde ödev vermeyin”

 MEB’den çağrı “ara tatilde ödev vermeyin”

Milli Eğitim Bakanlığı, yarın başlayacak yarıyıl tatilinde öğrencilerin spora ve sanata yönlendirilmesini istedi. Bakanlık, test çözme veya ödev verilmeyeceğini duyurdu.

Öğrencilerin, sanata, spora, kültürel ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesini isteyen MEB, öğrencilerin aileleriyle yapabilecekleri etkinliklerle, kaliteli zaman geçirmelerine yönelik dijital rehber kitaplar hazırladı.

2023-2024 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatiline ilişkin yazı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzasıyla gönderildi. Okullarda gerçekleştirilen eğitim öğretim faaliyetlerinin etkili, kalıcı ve verimli olabilmesinin, öğrenci, öğretmen ve velilerin yıl boyunca işbirliği içerisinde çalışmalarına bağlı olduğu vurgulandı. Velilerin, öğrencilere desteğiyle, okul dışı zamanlardaki eğitim öğretim ve sosyal faaliyetlerin sürdürülmesi ve bu faaliyetlerin, okul içi öğrenmelerle bütünlük içinde olmasına önem verilmesi gerektiği ifade edildi.

Bakanlık açıklamada ayrıca, karnelerin, çocukların gelişimini takip etmenin yanı sıra, hangi alanlarda desteğe ihtiyacının olduğunu anlamak için kullanabilecek bir araç olarak görülmesi gerektiğini de hatırlattı.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce, Bakanlığın illere gönderdiği yazı doğrultusunda, yarıyıl tatilinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik pek çok etkinliğin gün gün yer aldığı “Ailemle Oynuyorum, Okuyorum Yarıyıl Tatil Kitabım” hazırlandı. Kitapta çocukların dil öğreniminin önemi özellikle vurgulandı. Etkileşimli dijital kitapta, seslendirilmiş masallar ile masal şarkıları da yer alıyor.

Okul öncesi öğrencilere farklı bir etkinlik takvimi hazırlandı

Okul öncesi öğrencilerin velilerine yönelik de “Yarıyıl Tatili Etkinlik Takvimi” hazırlandı. Takvimde, ailelerin, 16 günlük tatil süresince çocuklarıyla keyifli vakit geçirebilmeleri için günlük etkinlik önerileri sunuldu.

Liseliler için de ara tatil rehberi

“Lise Öğrencilerinin Velilerine Yönelik Yarıyıl Tatili Rehberi” de hazırlandı. Rehberde gençlerin bu tatili gelişimlerine yönelik verimli kullanmaları önerildi. Kitapta, gençlere okul başarısını arttırma önerileri, teknoloji kullanımına yönelik bilgiler ve aile içi ilişkileri geliştirmek için öneriler sunuldu.

Tüm bu kaynaklar, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde erişime açıldı.

Kaynak: MEB

Eğitim Ekonomisi

Related post