Çocukların kaybettikleri okul zamanını telafi etmelerine yardımcı olacak yaz okulları programı başlıyor.

 Çocukların kaybettikleri okul zamanını telafi etmelerine yardımcı olacak yaz okulları programı başlıyor.

Eğitim Bakanlığı ve Rt Hon Gavin Williamson CBE MP

İngiltere’deki okullar, pandemi sırasında yaşanan eğitim kayıplarını telafi etmek için,  yaz okulu açmak üzere başvuruda bulunabilecekler. Yaşanan aksaklıktan en çok etkilenenler grubunda olan çocuklara yönelik yaz okulu açmak isteyen okullardan, devletin sunduğu 200 milyon Pound tutarındaki destekten, paylarına düşeni almak için harekete geçmeleri bekleniyor. Yaz okullarına, ağırlıklı olarak,  önümüzdeki yıl yedinci sınıfa geçecek öğrencilerin katılımı bekleniyor. Bu anlamda, eğitimin kesintiye uğradığı bir yılın ardından, çocukların ilkokuldan ortaokula geçişlerine yardımcı olunması planlanıyor.

Yaz okulu programları dahilinde, spor gibi grup aktivitelerinin yanı sıra, mental sağlık desteği ile Matematik ve İngilizce dersleri gibi akademik telafi programlarının da içinde yer aldığı çeşitli etkinlikler planlandı.

Yaz okulları, gelecek yıl için devlet tarafından planlanan 1.7 milyar Pound bütçeye sahip, yüksek kalitede özel eğitimin de dahil olduğu, iddialı bir telafi programı kapsamında ayrılan fondan yararlanacak.

Pandemiden olumsuz etkilenen öğrencilere yönelik daha uzun vadeli bir planın hazırlıkları ise Eğitim Telafi Komiseri Sir Kevan Collins önderliğinde devam ediyor.

Eğitim Bakanı Gavin Williamson konuya ilişkin açıklamasında “ Güçlüklere göğüs geren çocuklarımız artık sınıflarına döndü, arkadaşlarıyla görüşüyor ve okulda olmanın getirdiği tüm imkanlardan yararlanıyorlar. Ancak,  şunu da biliyoruz ki,  pandeminin kontrol altına alınması kapsamında okuldan ayrı geçirilen süre, ülke genelinde öğrencilerin eğitimini etkiledi. Okullara yönelik Ulusal Eğitim Programı ve ek finansmanın yanı sıra,  bu yaz verilecek ek destek, sadece eğitim ve refah seviyesini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda, ortaöğretime başlayacak öğrencilerin hazırlanmasına da yardımcı olacak.

“Okulları, yaz programlarını mümkün olduğunca erken planlamaları konusunda destekliyor ve velilerin ve öğrencilerin de kendi yaz planlarını yapmaları gerektiği bilincinde olmalarını sağlıyoruz” ifadesini kullanan Eğitim Bakanı Williamson,”öğrencilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayan harika müdür ve öğretmenler sayesinde, yerel ihtiyaçlara uygun olarak belirlenen akademik çalışmalar kapsamında bir zenginlik ve katılım sağlayacak bu yaz sezonunun çok başarılı geçeceğinden eminim” vurgusu da yaptı.

Aynı zamanda kendi yerel şartlarına bağlı olarak farklı öğrenci grupları için de finansman isteme hakkına  sahip olacak okullar, GOV.uk üzerinden dolduracakları bir formla başvuru yapabilecekler.

Planlamaları çerçevesinde okulların Mayıs ve Haziran ayı içinde velilere bilgi vermesi bekleniyor. Ancak, yaz okullarının, hangi öğrenci gruplarına yönelik olacağı, okulların tercihine bırakıldı.

Hükümet, iki haftalık bir yaz okulunun, yeni bir okula başlamadan önce, öğrencilere, kaybedilen akademik süreci, bir nebze telafi etme imkanı sunacağını düşünüyor.

Yaz okullarının,öğrencilerin refah seviyesinin desteklenebilmesi yönünde, okullara bir fırsat da sunması ve ayrıca, takım oyunları, müzik, drama veya spor etkinlikleri gibi faaliyetleri de planlarına dahil etmesi bekleniyor.

Okulların, bu dönemin verimli  olarak geçirilmesi anlamında, sunulan finansmandan ve kadrolarından en iyi ne şekilde yararlanılabileceğine kendi içlerinde karar vermeleri gerekecek.

    

Eğitim Ekonomisi

Related post