İngiltere’de okullar, sınıflara hava temizleyicisi sağlanmasını istiyor.

 İngiltere’de okullar, sınıflara hava temizleyicisi sağlanmasını istiyor.

İngiltere Bilim insanları, eğitim savunucuları ve ebeveynler, hükümetlerin pandemi döneminde sınıflardaki havalandırmayı iyileştirme konusunda geç kalındığını belirterek, Öğrencileri ve öğretmenleri korumak için gereken asgari önlemlerin alınmadığını bir an evvel hükümetin sınıflara hava temizleyiciler sağlaması gerektiğini vurguladı.

Örgün eğitim veren ortaokullar, CO2 ölçüm cihazlarını iki hafta içinde, yani cihazlar piyasaya sürüldükten bir ay sonra alacak. Eğitim Bakanlığı (DfE) tarafından bugün okul yöneticilerine, ilk ortaokul grubunun 15 Ekim tarihine kadar ölçüm cihazlarını alacağı bilgisi verildi.

Schools Week tarafından paylaşılan e-postada, “kalan özel eğitim okullarına, alternatif eğitim okullarına, yatılı okullara ve ortaokulların ilk grubuna teslimatları kapsayan” yeni bir teslimat programının yayınlandığı belirtiliyor. Teslimatlarda özel eğitim okullarına öncelik veriliyor. 6 Eylül’de piyasaya sürüldükten altı hafta sonra ilk örgün eğitim veren okulların cihazlarını almaya başlayacağını söylemek mümkün.

Devlet okullarına 300.000 civarı karbondioksit ölçüm cihazı

Hükümet Ağustos ayında, havalandırmayı iyileştirmek için ayrılan 25 milyon sterlin değerindeki finansman kapsamında devlet okullarına 300.000 civarı karbondioksit ölçüm cihazı sağlayacağını duyurdu. Ürünün piyasaya sürülmesindeki yavaşlık nedeniyle ve hükümetin pandemi döneminde havalandırma sorunuyla mücadele etmek için geç kaldığı yönünde endişeler baş göstermişti. Schools Week, dağıtım programının ilk haftasında sadece Londra’daki 41 okulun CO2 cihazlarını aldığını ve yalnızca 517 cihazın dağıtıldığını açıkladı.

Resmi bir dağıtım programına göre, ilk üç haftada sadece 1008 okul yaklaşık 13.241 ölçüm cihazı aldı. Bu sayı, İngiltere’deki devlet okullarının yüzde 5’inden azına denk gelmektedir. Geçtiğimiz ay yapılan ve 7500 öğretmenin katıldığı Teacher Tapp anketine göre, öğretmenlerin yüzde 80’i CO2 ölçüm cihazı olmayan sınıflarda ders yapıyor. Ancak, bu rakama kendi cihazlarını alan okulların da dahil olması muhtemel. Öğretmenlerin yüzde 12’si ise ya konu hakkında bilgi sahibi değil ya da cevap veremiyor.


Okul müdürlerine gönderilen en son programda 1 ila 15 Ekim tarihlerinde 1719 devlet okulunun CO2 ölçüm cihazlarını alacağı belirtiliyor. Her okulun kaç adet alacağı bilgisi ise açıklanmadı.

DfE daha önce örgün eğitim veren her okula ayrılacak cihaz sayısının okulların büyüklüğüne göre belirleneceğini ve her iki sınıf ve öğretmenler odası başına yaklaşık bir cihaz düşeceğini belirtmişti. Okul yöneticilerine gönderilen e-postada şu bilgiye de yer verildi: “Tüm teslimatların sonbahar döneminin sonuna kadar gerçekleştirilmesini bekliyoruz.”

Eğitim Ekonomisi

Related post