Hedefim Oxford

 Hedefim Oxford

Uygulanan uluslararası programın bir parçası olan Cambridge K12 uluslararası sınavlarının sonuçları açıklandı. Tarabya İngiliz Okulu, öğrencilerinin dünyanın önde gelen üniversitelerinden kabullerini paylaştığı bu dönemde, elde ettiği üstün başarılı sonuçlar ile birlikte bir kez daha gurur kaynağı oldu. 11. sınıf öğrencisi Mehmet John Evans Cambridge Uluslararası Sınavlarında 5 A* ve 1 A alarak hedefine emin adımlarla yürüyor.
Cambridge Sınavları dünyanın 140 ülkesindeki 9000’den fazla okulda gerçekleştirilen bir uluslararası derecelendirmedir.
Mehmet John Evans, sınavlarda elde ettiği bu başarının sırrını ekibimize anlattı.
Mehmet Öncelikle bize kendinden bahseder misin?
Benim adım Mehmet John Evans, 11.sınıftayım. Bu sene IGCSE sınavlarına girdim. Matematik, Biyoloji, Fizik, Kimya, Biyoloji ve ICT’den A* İngilizceden de A aldım. GSCE sınavları Camridge sisteminin sınavları ve üniversiteye girmek için önemli bir basamak. Pandemiden dolayı sınavlar ertelendiği için A Level derslerim devam ederken bir yandan da GSCE sınavlarına girmem gerekti. Bu ekstra bir zorluk kattı ama buna rağmen 5 tane A* ve 1 tane de A aldığım için çok mutluyum.
Azim,sabır ve iç disiplin.
Her gün zamanı verimli bir şekilde kullanarak sınavlarda en iyi dereceyi almak için çalıştım. Bence sınavlara bu şekilde motive olmak çok önemli bir adım. Azim,sabır ve iç disiplin sınavlara hazırlanırken çok önemli, bunlar olmadan olmuyor. Tek bir gecede konular öğrenilmiyor. Eğer öyle olsaydı çok da güzel olabilirdi ama imkansız tabiki. Düzenli bir ev ortamında hem derse hem de müziğe, oyuna ve başka şeylere zaman ayırarak başarılı oldum. Çünkü stres ortamında saatlerce ders çalışmanın işe yarayacağını düşünmüyorum. Onun yerine huzurlu bir ortamda konuları anlayarak soruları çözerek bir iki saatte bir ara vererek hedefine doğru ilerlemek çok güzel olacaktır.
“Hedefim Oxford’ta okumak.”
Tarabya İngiliz Okullarına 8. sınıfta başladım. Buraya İngiliz eğitim sistemine olan merakım ve İngiltere’de üniversiteye gitme isteğim sebebiyle geldim. Hedefim daha önce TBS’ten mezun olan ve Oxford’a giden Sung Kwonon gibi ben de Oxford’a gitmek istiyorum. Oxford Üniversitesinde Mühendislik, Matematik ve Bilgisayar Bilimi bölümlerinden birine kabul almak istiyorum.
8.sınıftan beri Camridge IGCSE sınavına hazırlanıyorum ve sonunda verdiğim emeklerin meyvelerini almak çok güzel bir his gerçekten.
Sınavlara hazırlanan öğrencilere tavsiyen nedir?
İnsanın kendi içinde bulunan potansiyeli dışarı çıkarabilmesi için öncelikle buna kendisinin inanması gerekiyor. Kendisi inanmazsa hiç birşey olmaz.
Beni Oxford’a götürecek yolun yarısındayım.
Düzenli çalışmalarımın yanında değerli öğretmenlerimin katkıları çok büyük. Daha yolun yarısındayız. Camridge IGCSE’ye çok başarılı bir şekilde geldik. Önümüzde A level ve AS level sınavları var. Beni Oxford’a götürecek yolun yarısındayım, ikinci yarısında da aynı başarı ve tempoyla devam etmeyi çok istiyorum.
Tüm Öğretmenlerime, yönetime ve beni sonsuz destekleyen Sayın Mehmet Gültekin’e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu başarıda hep yanımda olan aileme de çok teşekkür ediyorum.

Eğitim Ekonomisi

Related post