Görme Engelliler İçin Rehber Köpek

 Görme Engelliler İçin Rehber Köpek

Türkiye’de henüz çok yeni bir yapılanma olan “görme engelliler için rehber köpek” uygulamasının geniş kitlelere duyurulabilmesi ve bu konudaki farkındalığın artırılabilmesi için Tarabya İngiliz Okulları ile Rehber Köpekler Derneği ortak bir çalışma başlattı.

Bu ortak çalışmanın ilk adımı olarak Tarabya İngiliz Okulları’nda düzenlenen “Başarı Hikayeleri” adlı seminere katılan İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore’un kendisi de görme engelli olan ve rehber köpeği bulunan eşi Maggie Moore ve Rehber Köpekler Derneği kurucusu Av. Nurdeniz Tuncer öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Dernekleri, projeleri ve Türkiye’deki insanların bu konuya nasıl baktıkları ile ilgili birçok soruya cevap veren konuklar kendileriyle birlikte getirdikleri henüz yeni eğitim almaya başlamış yavru köpekleri de öğrencilerle tanıştırdılar. Maggie Moore; sahip olduğu rehber köpeği Star’ın yetiştirilmesi, Türkiye’de ki yaşantısı, günlük hayatında Star ile yaşadıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

Çocukların soruları arasında en çok Türk kültüründeki yerleri ve İstanbul’da bir köpek ile yaşamın nasıl olduğu hakkındakileri beğenen dernek başkanı Nurdeniz Tuncer; bu köpeklerin bir evcil hayvan olarak algılanmaması gerektiğini belirtti. Görme engelli insanların hayatlarına büyük kolaylık sağlayan bu köpeklere sahip olmanın bambaşka bir konu ve duygu olduğunu belirten Av. Tuncer, bu kültürün de toplumda artık yer almasını gerektiğinin altını çizdi.

İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore’un eşi Maggie Moore’a da sorular yönelten öğrenciler, özellikle Maggie Moore’un günlük hayatta karşılaştığı zorluklar hakkında sorular sordu. Birçok mağazaya kabul edilmediğini belirten Maggie Moore, bunun da artık değişmeye başladığını, insanların bunu anlamaya başladığını söyledi. Toplu taşıma araçlarında şu anda metrolarda rehber köpeklere izin verildiğini söyleyen Moore, diğer ulaşım araçlarında da yakında bu kuralın geleceğine dair umudu olduğunu belirtti.

Tarabya İngiliz Okulları öğrencileri ve öğretmenleri Türkiye’de görme engelli insanlar için hayatı kolaylaştıracak bir projeyi Rehber Köpekler Derneği ile yürütme kararı aldılar. Bu projede yetiştirilmesi zor, zahmetli ve oldukça maliyeti yüksek olan özel köpeklerin rehber olarak yetiştirilme sürecine maddi katkıda bulunmak amacıyla okul içi ve dışı etkinlikler ile destek olunması amaçlanıyor. Bu derneğe destek amacıyla özel bir kıyafet tasarlayıp bunu satışa çıkaran öğrenciler tüm gelirleri bu projeye aktaracaklarını belirttiler.

Dernek, 78 milyon nüfusu bulunan Türkiye’nin önemli bir ihtiyacına cevap veriyor. Türkiye’nin ilk Rehber Köpekler Derneğinin kurucusu Av. Nurdeniz Tuncer, rehber köpeklere ilişkin çalışmalarında en büyük desteği İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore’un, kendisi de görme engelli olan ve rehber köpeği bulunan eşi Maggie Moore’dan gördüğünü ifade etti.

Türkiye kültürel olarak çoğu kişinin günlük hayatta köpeklere çok da alışkın olmadığı bir ülke. Görme engellilerin hayatında rehber köpeklerin önemli olan rolü konusundaki bilincin artırılmasında Maggie Moore ve Rehber Köpekler Derneğinin büyük katkıları bulunuyor

Eğitim Ekonomisi

Related post