Dil Eğitimine Açılan Fırsat Kapısı: İngiltere

Günümüzde işverenlerin dikkat ettiği en önemli konulardan birisi yabancı dil bilginiz. İngiltere ise dil eğitiminde akla gelen ilk ülkelerden birisi hiç kuşkusuz. Köklü ve dinamik bir eğitim sistemine sahip İngiltere’de üniversiteler ve yüksekokullar verdikleri kaliteli hizmet ile göze çarpıyor. Buralardan alacağınız diplomalar ise size tüm dünyanın saygın firmalarının kapılarını ardına kadar açacaktır. Bu kapıdan geçmeniz için sizi hangi zorluklar hangi sınavlar bekliyor dersiniz? Cevapları yazımızda gizli!

İngiltere öğrencilerin en çok gitmek istedikleri ülkelerin başında geliyor. İşverenlerin ise Cv’nizde görmek istedikleri ülkelerden biri hiç kuşkusuz. Günümüzde bilinen ikinci dilin bile yetersiz görüldüğü şu günlerde dünyaya açılan kapının anahtarını sizlere sunuyoruz. İngiltere’de yabancı dil eğitimi alanında pek çok sorunun cevabını Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı önderliğinde sizin için araştırdık.

İngiliz Eğitim Sistemi Mercek Altında

İngiltere tüm dünyada gerek üniversiteleri, gerekse yüksekokullarının verdiği kaliteli eğitim ile ilk tercih edilen ülkelerin başında geliyor. İngiltere’de kendinizi sadece yabancı dil alanında geliştirmiyorsunuz, iş yaşamına dair nasıl düşünmeniz ve kendinize ne tür artılar katabileceğinize ilişkin alacağınız bilgiler size zor hayat koşulları içerisinde yardım edecektir. İngiltere’de yüksek öğrenim kurumları içerisinde yer alan öğrenci dernekleri bu konuda sizi bilinçlendirmeye hazır.  Spor ve sosyal faaliyetlere ek olarak birçok kültürel faaliyet de sizleri bekliyor. Türkiye’den sadece 3,5 saat içinde bu ülkeye yapacağınız seyahatlerle Avrupa’da ki yaşam standartlarını da öğrenmiş olacaksınız. İngiltere’nin birçok etnik grubu bünyesinde barındırıyor olması ise öğrenciler için bir diğer artı diyebiliriz. Bu kültür harmanı içerisinde, her kültürün zenginliğinden de bir parça olsun faydalanabilirsiniz.

Genel bir çerçevede baktığımız zaman yabancı dil eğitimi alanında düşünülenlerin tam aksine İngiltere’de alacağınız eğitimin maliyeti düşük seviyelerde.  Hatta dünyada ki diğer üniversitelerden daha farklı olarak daha kısa sürede, daha düşük miktarlarda kendinizi geliştirme imkânı bulabilirsiniz. Kastettiğimiz İngiltere’de üniversite eğitiminin 3 yıl, master programlarının ise 1 yıl sürmesi, hem de daha az para harcayarak İngilizce’yi vatanında görme şansı ile birlikte!

Türkiye’deki 8 yıllık zorunlu eğitim, İngiltere’de 5 yaşında başlıyor. 5 ile 16 yaş arası eğitimin zorunlu olduğu bu ülkede öğrenciler eğitimlerine devam edeceklerse A-Level kursları ile karşılaşıyorlar. A-Level programları genellikle iki yıllık bir süreci kapsıyor. Meslek kursları da İngiltere’de önemli bir yere sahip. İş yaşamına bir an önce atılmak isteyen bireylere gerekli donanımları vermeyi amaç edinen meslek kursları İngiltere’nin köklü ve dinamik bir eğitim sistemine sahip olmasında etkili olan birinci etmen. Mesleki eğitim kurumlarında ise yaş ortalaması 21, ama 16 yaşından itibaren öğrenciler buralara kabul ediliyor.

Ancak Türk ve İngiliz eğitim sisteminin farklı yapısı sizleri denkliği tanınmayan bir eğitim sistemi ile karşılaştırıyor İngiltere’de. Şöyle ki; Türkiye’den alınmış bir lise diploması İngiltere’de ki üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli görülmüyor ve sizden belirli sınavlardan yeterli düzeyde bir başarı göstermeniz bekleniyor. IELTS veya TOEFL sınavlarından alacağınız iyi dereceler ve öğretmenlerinizden alacağınız referans mektupları size bu ülkenin kapısını açmanızı sağlayacak ilk anahtar. Öğrencilerin “UCAS (www.ucas.com) formuna yazacakları kompozisyonlar ise belirleyici rol oynayan bir diğer etkenlerden birisi.

Öğrenim göreceğiniz yeri seçerken dikkat edeceğiniz en önemli şeylerden başında ise seçtiğiniz kurumun British Council tarafından onaylı olması. Çünkü İngiltere’de eğitim alanında verilen hizmetin kaliteli ve iyi bir seviyede olduğunun göstergelerinden birisidir bu onay. İngiltere’de bulunan okullar British Council tarafından denetlenmektedir.

Öğrenim göreceğiniz okulu seçerken hiç kuşkusuz bölge ayrımı da büyük önem taşıyor. Yabancı öğrencilerin daha çok tercih ettikleri Londra ve Güney bölgelerinde yaşam standartları da oldukça yüksek.

İngiltere’de alacağınız yüksek lisans eğitimi iş dünyasında büyük bir ayrıcalığa sahip olmanızı sağlayacaktır. İngiltere’de iki çeşit master programı bulunuyor:

Neden İngiltere’de Eğitim?

  • Yabancı dil bilgisi denildiği zaman akla ilk gelen lisanslardan biridir İngilizce. İngilizceyi vatanında görecek olmanız ise size zor piyasa koşullarında büyük bir artı değer kazandıracaktır.
  • İngiltere’de ki üniversitelerin ve eğitim kurumlarının eğitim ve öğretim paydası içerisinde kazanmış oldukları saygınlıkla, alacağınız diplomaların ve sertifikaların tüm dünyaca tanınacak olmasının rahatlığını yaşayacaksınız.
  • İngiltere’de ki eğitim sisteminin kısa süreli ve düşünülenlerin tam aksine düşük ücretli olması ise hemen iş yaşamına atılmak isteyen arkadaşlarımızın ilgisini çekecektir.
  • Farklı kültürlerden birçok insanla tanışma imkânı bulacağınız İngiltere’den tüm Avrupa ülkelerine ulaşım da oldukça kolay.
  • İngiltere caddelerinde gezerken sanatın insanı dinginleştiren havasına şahit olacaksınız.

  • Ders Ağırlıklı Master: 1 yıllık bir eğitim süresini ifade eden bu master programında kurs başlama tarihleri yılda iki kez belirleniyor. Eylül-Ekim yahut Ocak-Şubat aylarında başlayan ve 9 ay boyunca görülen derslerden oluşuyor bu program. 9 aylık bir dönemden sonra öğrencilerden istenen geri kalan zaman dilimi içerisinde tez çalışmalarını tamamlayarak projelerine son noktayı koymaları. Ders ağırlıklı master programında ise dereceler şu şekilde ifade ediliyor: MA, MSc, MBA, Med, MSocSc, Mlitt, Meng, LLM.
  • Araştırmalı Master: Türkiye’de tam karşılığı bulunmayan bu master programında iki yıllık Mphil dönemi doktoraya geçiş olarak ifade ediliyor. Çoğunlukla araştırma ve proje ağırlıklı çalışmayı kapsayan bu master programında zorlu ve ağır bir eğitim süreci sizi bekliyor.

İngiltere’de Eğitim Maliyetleri ve Konaklama Alternatiflerine Bakış

İngiltere’deki eğitim ücretleri sizi korkutmasın. British Council tarafından onaylı okullarda haftalık ücretler genellikle 100–150 Pound civarında. Konaklama ücretleri ise bölgeden bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Yaşam standartlarının yüksekliği ile doğru orantılı olan bu ücret oranlarına sabit bir rakam olarak haftalık 70–80 Pound civarında bir rakam verebilmemiz mümkün.

Lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen arkadaşlarımız için yıllık üniversite eğitim ve öğrenim ücretlerini şu şekilde ifade edebiliriz:

Sanat ve Sosyal Bilimler: 6.000–10.000 Pound

Fen ve Teknik Bilimler:  7.000- 12.000 Pound

Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik: 13.000- 17.000 Pound

İngiltere’de konaklama alternatifi olarak aile yanı konaklama, ev kiralama ve yurt imkanları İngiltere’nin öğrencilere sunduğu seçeneklerin başında geliyor. Aile yanı konaklama yabancı öğrencilerin daha çok tercih ettikleri bir alternatif. Öğrencilerin pratik yapmalarına daha kolay bir ortam sağlayan bu imkan üniversiteler ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilebilir. Lisans ve Yüksek Lisans yapan öğrencilerin daha çok tercih ettikleri alternatif ise yurtlar. Diğer öğrenciler ile kaynaşmanın daha kolay olduğu ve okul kampuslarında yapılan faaliyetlerden daha rahatlıkla yararlanabildiğiniz yurtlar, dil eğitimi için öğrencilere sundukları birçok cazip uygulamalar ile de dikkat çekiyor. Kısa süreli eğitimler için gelen öğrencilerin tercih ettikleri son alternatif ise oteller. Bölgeden bölgeye ve şehir merkezine yakın olmaları ile ücretlendirmenin doğru orantılı olarak devam ettiği oteller daha çok iş gezisine katılan yöneticilerin uğrak yeri.

Sağlık Hizmetleri ve Burs Olanakları

Eğer 6 aydan kısa süreli bir programa kayıtlı iseniz, kayıtlı olduğunuz okuldan sağlık sigortası yapılmasını isteyebilirsiniz. 6 aydan uzun süreli programlara kayıtlı olan öğrenciler ise NHS-National Health Service’e dahil olarak sağlık hizmetlerinden ücretsiz ve indirimli olarak yararlanabiliyorlar. İngiltere’de part time çalışma imkanları ise sağlık hizmetlerinde olduğu gibi dahil olduğunuz programın süresi ile doğru orantılı olarak gelişiyor. Şöyle ki; 6 aydan uzun süreli programlara kayıtlı olan öğrencilere haftada 20 saatte kadar part time çalışma imkânı sunuluyor. Tabi burada söz konusu okulun sizden istediği bir kriter var, almış olduğunuz vizenizde çalışmanıza bir mani olmadığının gösterilmesi ve çalışmanızın serbest olduğuna dair bir ibarenin olması gerekiyor. Öğrencilere ek kaynak sağlayan bir diğer etmen ise burslar. İngiltere’de burs olanakları en iyi şekilde düzenlenmiş durumda. Birleşik Krallıklar yani İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda öğrenciler için çok çeşitli burs olanakları sunuyor.  Verilen bu burs karşılığında ise sizden istenen sadece çok başarılı olmanız. Yüksek Lisans için verilen bursların çoğunlukta olduğu İngiltere’de başvuru kriterleri üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösteriyor. Çoğunlukla öğrencilerin iyi bir seviyede İngilizce bilmesi isteniyor, bunun en iyi şekilde test edilmesi ise belli sınavlara tabi tutulmanızı sağlıyor. Sizden istenen bir diğer kriter ise yüksek not ortalamasına sahip olmanız. Burslar devlet kurumlarınca verilebildiği gibi, bağımsız özel kuruluşlar tarafından da verilebiliyor.

İngiltere’de vize uygulaması oldukça katı bir sisteme tabi tutulmuştur. Gümrük memuruna gerekli evrakları göstermeniz gerekmektedir: Bu noktada sizden istenen belgeler ise pasaportunuz, İngiltere’ye neden geldiğinizi gösteren belge, eğer nedeniniz dil eğitimi içinse kursunuzun kabul mektubunu cevabınız okul içinse okulun kabul mektubunu son alternatif olarak iş için gelmişseniz davet mektubunuzu memura göstermeniz gerekmektedir. Heyecanlanmaya gerek yok. Dünyanın en tanınmış ve en saygı değer ülkelerinden birine giriş yapıyorsunuz. Eğer 6 aylık bir zaman diliminden az bir süre İngiltere’de kalmayı düşünüyorsanız kayıt yaptırmanıza gerek yoktur. Eğer daha fazla bir süre kalmaksa fikriniz ilk yapmanız gereken işlemlerden biridir polise gidip kayıt yaptırmanız.

Eğitim Ekonomisi

Related post