Harran’lı öğrencilerin dilekleri gerçek oldu!

 Harran’lı öğrencilerin dilekleri gerçek oldu!

Kurulduğu yıldan bugüne kadar her yıl sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren Tarabya İngiliz Okulları’nın okul aile birliği ve öğrencileri Ağrı, Erzurum ve Balıkesir’in ardından bu kez Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki Öncüler Anaokulu ve İlkokulu öğrencilerinin dileklerini gerçekleştirdi.


Önceki ‘Dilekler Gerçek Oluyor’ projelerinde olduğu gibi Harran, Öncüler Anaokulu ve İlkokulu öğrencilerinden dileklerini resim çizerek anlatmaları istendi. Oyuncak, bebek, araba, top gibi tatlı küçük hediyeler çizen öğrencilerin yanında ayakkabı, çanta ve kitap gibi masum isteklerini çizen çocukların resimleri tüm proje ekibine duygu dolu anlar yaşattı. Çocukların resme döktükleri dilekleri tek tek zarflara konuldu ve Tarabya İngiliz Okulları öğrencilerine dağıtıldı.

Eğitimde fırsat eşitliğine olan inancını her yıl yaptığı projeler ile ortaya koyan Tarabya İngiliz Okulları, öğrencileri ve velilerin ortaya koydukları proje sayesinde çocukların sadece okul ihtiyaçları değil, günlük hayatlarında kullanabilecekleri kıyafet, ayakkabı ve oyuncaklar toplayarak büyük gün için hazırlıkları gerçekleştirildi. Her öğrenci için bir okul çantası, içine okul ihtiyaçları ve resmini çizdikleri dileklerinin yanı sıra Tarabya İngiliz Okulları öğrencileri kendilerine çıkan öğrencilere birbirinden güzel ve duygusal mektuplar yazdılar.

Proje başlangıcında Tarabya İngiliz Okulları öğrencileri ve velileri, Harran-Öncüler İlköğretim Okulu çocukları için birbirinden farklı etkinliklerle bir fon oluşturdu. Yıl boyu yapılan tüm etkinlikler ile oluşturulan ve desteklenen fon sayesinde elde edilen gelirle öğrencilerin ihtiyaç duyabilecekleri hemen hemen her şey özel olarak paketlendi. Toplanan hediyeler tek tek kutulara kondu ve Harran’a gönderilmek için hazır hale getirildi.

Tüm hediyelerin paketlemelerinin tamamlanması ve Harran’a doğru kargo ile gönderilmesinin ardından, öğrenci ve velilerimizden oluşan ekip Şanlıurfa’ya uçakla, oradan da Harran’a doğru yola çıktılar.

Şanlıurfa’da TBS Dilekler Gerçek Oluyor ekibini Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan makamında ağırladı. Sn. Turan ekibe Şanlıurfa’da eğitim alanında yapılan çalışmaları anlattı. Sıcak bir sohbetin ardından proje ekibi Harran Öncüler İlköğretim Okulunda onları bekleyen Harranlı çocuklarla buluşmak ve hediyelerini dağıtmak üzere araçlara geçtiler.

Ekip sıcak bir Şanlıurfa gününde Harran’a 45 dakikalık bir yolculuğun ardından ulaştı. Harran İlçe Milli Eğitim Müdürü Kenan Demiroğlu, Okul Müdürü Mustafa Fırat Fırathan ve Öncüler Okulu öğrencileri karşıladı.

Her şeyden habersiz, merakla bekleyen öğrencilerinin heyecanını çocukların gözlerinden okuyan Dilekler Gerçek Oluyor proje ekibi öncelikle öğrencilerle sohbet ettiler. Öğrencileri daha fazla merakta bırakmak istemeyen Tarabya İngiliz Okulları öğrencileri, öğretmenleri ve velileri hediyelerle geldiklerini öğrencilere müjdelediler.

Ve beklenen an geldi; İstanbul’dan gelen hediyeler ihtiyaç sahibi ve dileklerini resimlerle anlatan öğrencilere dağıtılmaya başlandı. Proje ekibi sınıflara girerek Harranlı öğrencilere kendileri için tek tek özel hazırlanmış ve içleri kıyafet, ayakkabı, oyuncak ve okul eşyaları ile dolu okul çantalarını dağıttı.

Hediyelerini alan Harranlı öğrencilerin mutlulukları ve şaşkınlıkları gözlerinden okunuyordu. Çok mutlu oldukları her hallerinden belli olan Öncüler Okulu öğrencileri ve Tarabya İngiliz Okulları öğrencileri arasında duygu dolu anlar yaşandı. Projede yer alan Tarabya İngiliz Okulları öğretmenlerinden Seçil Benli, o anlarla ilgili duygularını şu şekilde dile getirdi: “Bu öğrencilerin ihtiyaçlarını, daha da önemlisi dileklerini gerçeğe dönüştürmek her şeye bedel ve bu mutluluğu gözlerinden okumak, buna şahit olmak bambaşka bir duygu. Onları biraz mutlu edebildiysek ne mutlu bize” şeklinde konuştu.

Bu anlamlı ziyaretin ardından ekip Şanlıurfa’nın yöresel yemekleriyle donatılmış yer sofrasında yemeklerini yemek üzere kendileri için özel hazırlanmış bir misafir evine konuk oldular.

Ardından kısa bir Şanlıurfa gezisine çıkarılan ekip, ilk önce Şanlıurfa’ya 44 km uzaklıkta olan her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Harran’a götürüldüler. Ekip daha sonra dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Harran evlerini gezdi.

Harran gezisinin ardından Şanlıurfa şehir merkezine doğru yola çıkıldı. Balıklı Göl sınırlarına girer girmez, asırlık ağaçların serin gölgesi Dilekler Gerçek Oluyor ekibini ziyaretlerinden ötürü mutlulukla karşıladı.

Tarabya İngiliz Okulları öğrenci ve velileri bu anlamlı geziden sonra İstanbul’a döndüler. Arkalarında ise zor şartlarda eğitimlerini sürdüren Harranlı çocukların yüzlerindeki bıraktıkları tatlı gülümseme ve yüreklerindeki heyecan kaldı.

Eğitim Ekonomisi

Related post