Yurt-Dışı Eğitimin Önemi ve Püf Noktaları

21. Yüzyılda başarılı olabilmenin ve dünyaya uyum sağlayabilmenin yolu eğitimden geçmektedir. Bu nedenle her yıl, dünyanın dört bir yanından yüz binlerce insan, gelişmiş ülkelerin eğitim sisteminden yararlanmak, dil öğrenmek ve farklı kültürleri tanımak amacıyla seyahat etmektedir. 

Türkiye’de de, birçok kişinin kariyere yönelik öncelikli çalışmalarından biri, dil eğitimi almaktır. Artık herkes iş bulmak yada işini korumak için yabancı dil bilmenin önemine inanmaktadır. Başta AB’ye katılım süreci olmak üzere, turizm ve sanayide uluslararası ilişkilerin artması, yabancı dil bilmeyi avantajlı hale getirmektedir.

Küreselleşen ve bilgi ekonomisine giden bir dünyada rekabet, her alanda olduğu gibi iş gücü piyasasında ve bilgi isçileri arasında da her geçen gün artmaktadır. Mezuniyet sonrası iş hayatıyla tanışan kişi için artık diploma yeterli olmamakla birlikte, kişide yabancı dil, özgüven, duygusal zeka, yaratıcılık gibi yetkinlikler de aranmaktadır. Uzun yıllarımızı alan ortaöğretim ve üniversite eğitim süreci, bireysel gelişimimizle ilgili yeterli donanımı elde etmemize yardımcı olmamaktadır. Bireylerin bilgiye ulaşmaları için yabancı dil ve özellikle İngilizce’yi bilmeleri şart olmuştur. Bu nedenle, Türkiye’den yurtdışına giden öğrenci sayısı her yıl artmaktadır.

.

SORULAR

1- Kimlere hangi eğitim-danışmanlık hizmetlerini, ne kadar zamandır sunuyorsunuz? Hizmet kapsamınızda neler var?

Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, uzman kişiler tarafından merkezi ingilterede kurulmuş olup, İstanbul, İzmir, Bursa, Samsun, Denizli ve Bandırma ofisleri ile tüm Türkiye genelinde Yurtdışı Eğitim ve Staj konularında danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın temel amacı, yurtdışı eğitim konusunda, öğrencilere, velilere ve kurumlara ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda, en yüksek kalitede kişisel ve profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktır. Hizmette kaliteyi esas alan kurumumuz dünyanın dört bir yanında geniş eğitim yelpazesiyle öğrencilere farklı dünyalara açılan fırsatlar sunmaktadır.

Bu amaçla, 24 farklı ülkenin en kaliteli ve tanınır dil okulları, üniversiteleri ve kolejlerinin temsilciliğine sahip Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, Türkiye genelinde mevcut üniversite, kolej, dershane ve kurslarla işbirliğinde bulunarak, “güvenilir ve kaliteli hizmet” ilkesinden taviz vermeden, yurtdışında eğitim almak isteyen herkese ulaşmaya çalışmaktadır.

Aynı zamanda Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Türkiye’de British Council, EnglishUK, American Embassy, Australian Embassy tarafından sertifikalandırılmış olup, Yurtdışı eğitimde kalitenin simgesi olan Quality English, Dünya acenteler birliği FELCA ve Türkiye Yurtdışı eğitim danışmaları derneği EduDer kurucu üyelerindendir.

2- Yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerinin sayısı arttıkça, güvenilirlik kavramı da aranan birincil niteliklerin başında geliyor. Yurtdışına master, doktora yapmak, hem çalışmak hem dil öğrenmek, lise veya yükseköğrenimini tamamlamak amacıyla gitmek isteyen insanların güvenini nasıl kazanıyorsunuz? Diğer deyişle, insanların size güvenme ve paralarını yatırma sebebi nedir?

Yurtdışında eğitime olan talep artınca buna orantılı olarak arzda artmıştır. Sayıları tahmini olarak 250-300 civarı olan Yurtdışı Eğitim Danışmanlık firmaları Türkiye’de ya direkt yurtdışındaki bir okulun şubesi şeklinde yada birden fazla okulun acenteliği şeklinde faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sektörünün en büyük sorunlarından biri “Güvendir”. Horizon olarak “Our goal is to help you succeed” parolası ile sunduğumuz profesyonel danışmanlık ve sektörel tecrübemiz ile hizmet kalitemizi ve müşteri memnuniyetimizi ön plana çıkarttık. İngiltere ve Türkiye ofislerimizdeki uzman ekibimiz ile herkesin istek, beklenti ve bütçesine uygun programlar sunmayı kendimize ilke edindik.

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımız, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda onlara gerekli her türlü danışmanlık hizmetini sunmaktadır. Öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulurken tüm şartlar göz önünde tutulmakta ve öğrenciler, kariyer hedeflerine uygun programlara yönlendirilmektedir. Sahip olduğumuz  profesyonel değerler ile her öğrenci ile titizlikle ilgilenilmekte ve bunun sonucu olarak da her öğrenci de programın beklenilen başarıya ulaşması sürpriz olmamaktadır.

İngiltere ofisimiz,  İngiltere`de eğitim almak isteyen müşterilerimizin eğitimleri süresince de yanlarında bulunmaktadır. Böylelikle farkımızı vermiş olduğumuz hizmet kalitesiyle ve güvenirliği ile diğer Yurtdışı Eğitim danışmanlık kurumlarından ayırmaktayız. Müşterilerimize sadece almak istedikleri eğitim programının seçilmesinde ve ilgili ülkeye gitmesine yardımcı olmakla sınırlı kalmayıp, müşterilerimizin İngiltere`deki eğitimleri süresince de gerekli kişisel tavsiye ve desteklerle yanlarında bulunmaktayız. 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren Alo Bilgi Hattımız, herhangi bir konuda müşterilerimizin karsılaşabilecekleri güçlükleri en kısa zamanda yenmeleri ve her türlü problemlerine veya sorularına anında cevap bulabilmenin rahatlığıyla eğitimlerini tamamlayabilmeleri için kurulmuştur.

3- Öğrencilerin Yurtdışı eğitim planını oluştururken ;Hangi eğitimi alacağına karar vermek, adaptasyonda zorlanılmayacak bir ülke seçmek, güvenilir ve itibarlı okul seçimi ve tüm bu süreçte ayağını yorganına göre uzatmak, yani bütçenize uyan bir eğitim almaya çalışmak; Yurt dışı eğitimine karar verip harekete geçmek oldukça karmaşık bir süreç gibi gözüküyor. Bu süreci kolaylaştırmak için yurtdışına gitmek isteyen bir kişi sırasıyla hangi adımları atmalı, hangi kapıları çalmalı?

Öğrencinin ilk yapması gereken konu kariyer hedeflerini belirlemesi ve bilinçli bir şekilde belirlemiş olduğu hedeflerine en uygun yurtdışı eğitim programını alabileceği okul, ülke ve şehir konularında araştırma yapması gerekmektedir.

  1. Ne tür bir program almak istiyorum: Alınmak istenilen eğitimin kısa veya uzun dönemli bir dil eğitimimi, sertifika veya akademik bir programı mı olmalı, kurs süresince veya sonrasına mesleki staj yapmak istiyor mu, bu programı hangi dilde eğitim veren ülkede almak istiyor, ne kadarlık bir bütçem var vb soruların cevabını oluşturması gerekmektedir.
  2. Ülke seçimini nasıl yapmalıyım: Katılmak istediği program türüne karar verdikten sonra seçmiş olduğu bu eğitimi kendisine en uygun hangi ülkede alacağına karar vermelidir. Çünkü her ülke beklenti ve isteklerinize göre farklılık gösterebilmektedir. Gidilmek istenilen ülkenin gelişmişlik düzeyi, ülkemize yakınlığı, kolay vize alınabilirliği, öğrencilere part-time çalışma imkanı sunması, Kültür, yaşam şartları ve iklim gibi diğer etkenlerde örgencilerin ülke seçiminde etkili olabilmektedir.
  3. Eğitim almak istediğim şehir önemli mi: Hangi ülkeye gideceğinize karar verdiğiniz zaman gideceğiniz şehri de özenle seçmeniz sizin yararınıza olur. Şehirler arasında da okul ve yaşam maliyetleri büyük farklılıklar gösterebilmekte, o bölgedeki yerel halkın aksanı, gideceğiniz şehrin büyük bir yerleşim merkezi veya deniz kenarında küçük bir kasaba olması dahi sizin ortama uyum sağlayıp kısa sürede amaçlarınıza ulaşmanızda etkili olacaktır.
  4. Okul seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler: Okul seçimi yine okulun tanınırlılığına (Bazı ülkelerde, ülke çapında uygulanan bir milli eğitim yasası olmadığından, ülke çapında uygulanan ve bir merkeze bağlı eğitim örgütlenmesi olmayabilir. Bu nedenle öğretim kurumlarının verdikleri eğitimin ve sertifika/diploma kalitesinin kontrolü güvenirlilik için sorunlar yaratabilmektedir. Meydana gelen problemleri çözmek ve belli bir standardı sağlamak için eğitim kuruluşları, “Akreditasyon Teşkilatları” oluşturmuşlardır. Bunların yanı sıra Yurtdışında akademik eğitim alınacak üniversitenin YÖK denkliğine sahip olup olmadığı http://www.yok.gov.tr/denklik/denkyasa.htm adresinden kontrol edilmelidir), sizin bütçenize, istek ve beklentilerinize ve gideceğiniz ülkenin sunduğu şartlara göre değişiklik gösterecektir.

Her okulun kendine özgü bir eğitim tarzı, kalitesi ve öğrencilere eğitimleri süresince ve sonrasında sundukları değişik hizmet ve avantajları bulunmaktadır. (Örneğin belirli Üniversite ve Business okullarının birçok ulusal ve uluslararası firmalar ile anlaşmaları bulunmaktadır ve okul sonrası öğrencilerine minimum 3 aydan başlayan maaşlı staj imkanı sunmaktadırlar, bu da sizin o firmada kariyer edinmenizi veya Türkiye’ye döndüğünüzde diplomanızın sağladığı ekstra avantajlarla iş bulmanızı kolaylaştıracaktır).

Yine okulların kurs fiyatları, okulların vermiş olduğu eğitim kalitesine, tanınırlıklarına ve bulundukları bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bunun için size tavsiyemiz, eğitim almak istediğiniz okulu iyi bir şekilde araştırmanız olacaktır.

Horizon Eğitim Danışmanlığı olarak, değişik ülkelerin popüler şehirlerinde bulunan seçkin okullarını sizler için seçtik. Temsilciliğini yaptığımız bütün okulların eğitim kalitesi ve güvenirliği, bağlı oldukları ülkelerin yetkili dernek ve devlet otoriteleri tarafından tanınıp tasdik edilmiştir.

e)   Kurs Başlama dönem ve süresi: Alınmak istenilen eğitim türüne göre kurs başlama dönem ve süresi değişiklik göstermektedir.

Dil okullarında, birçok okulun öğrenci kapasitesinin en yüksek olduğu dönem yaz sezonu, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Eğer dil eğitiminizi yaz döneminde almak isterseniz okul kaydınızı erken tarihlerde yaptırmanız yerinizi garanti altına almak için yararınıza olacaktır.

Tecrübelerimize göre Dil eğitiminizi okulların öğrenci kapasitelerinin düşük olduğu dönemlerde yapmanız, size tavsiye olunur. Çünkü okulların durgun dönemleri dediğimiz sezonlarda giderseniz okullara daha ekonomik koşullarla kayıt yaptırabilir, sınıflarda daha az öğrenci bulunacağı için derslerden daha fazla verim alabilir ve kısa sürede başarı sağlayabilirsiniz. Ve yine bu sezonlarda, kaliteli konaklama merkezlerinde daha az ücretlerle kalabilirsiniz.

Akademik lisans ve yükseklisans programları genellikle Eylül-Ekim ve Ocak-Şubat dönemlerinde başlamaktadır, 1 yıl önceden öğrencilerin kayıtlarını yaptırmaları sağlıklı olacaktır.

Kurs Süresi, öğrencilerin katılmak istedikleri eğitim program türüne göre değişmektedir. Dil kursları için en kısa süre iki haftadır. Almak istediğiniz kursun süresi yine sizin bütçenize, zamanınıza, istek ve beklentilerinize göre değişecektir. Eğer bütçeniz yeterliyse size minimum 6 ay süren, haftada 20 saat ders ve çeşitli aktivitelerden oluşan kursları seçmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle ders yoğunluğunun sizi bunaltmasına fırsat vermeden, ders sonrası boş vakitlerinizde sosyal faaliyetlerde bulunabilir veya part-time çalışabilirsiniz.

Üniversite eğitim süresi yine ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; İngiltere’de bir çok lisans eğitimi 3 yıl, yükseklisans eğitimide 1 yıl sürmektedir.

4- Her bütçeye uyan bir eğitim veya sertifika programı bulabiliyor musunuz?

Evet, uzman ekibimiz ile herkesin istek, beklenti ve bütçesine uygun programlar sunmayı kendimize ilke edindik. Kurucu ve danışman arkadaşlarımız, uzun yıllar yurtdışında eğitim almış ve yurtdışındaki eğitimi ve püf noktaları çok iyi bilen kişiler olması nedeniyle sürekli öğrencilere uygun ekonomik alternatif programlar oluşturmakta ve böylelikle öğrencilerimize minimum maliyetle maksimum eğitim kalitesini sunmaya çalışmaktayız.. Hatta belirli dönemlerde sunduğumuz promosyonlar ile okulların katalog fiyatlarının altına dahi inilebilmektedir.

6- Vize işlemleri, ulaşım, hava alanından karşılanma, konaklama, sigorta ve ücret temini gibi unsurların garanti ve güvenilirliğini sağlamak için neler yapıyorsunuz? Nelerin garantisini verebilirsiniz? Örneğin çalışılan yerde ücret ödenmediği, sigorta sağlanmadığı durumlarda müşteri memnuniyetini nasıl muhafaza ediyorsunuz?

Önceki metinlerde de belirttiğim gibi Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, hizmet kalitemizi ve müşteri memnuniyetimizi ön plana çıkarttık, öğrencilerimize ülkeden ayrılıp eğitimlerini tamamlayıp ülkeye dönmelerine kadar sürekli rehberlik ve her türlü problemlerinde destek sağlamaktayız. Bazen farklı bir kültürde bulunmanın getirmiş olduğu küçük problemler tabiki yaşanabilmektedir, önemli olan bu olası problemleri minimum tutma ve anında sunulacak çözümler ile öğrencinin yanında olmaktır. Özellikle İngiltere ofisimiz, herhangi bir konuda müşterilerimizin karsılaşabilecekleri güçlükleri en kısa zamanda yenmeleri ve her türlü problemlerine veya sorularına anında cevap bulabilmenin rahatlığıyla eğitimlerini tamamlayabilmeleri için kurulmuştur.

Bir diğer problem de Konsoloslukların uyguladıkları “Vize Prosüdürleri”. Maalesef ekonomik ve siyasi açıdan güçlü olmayan ülkelerin vatandaşları konsolosluklar önünde uzun kuyruklar oluşturmaktadır. Vize almak için aranan şartlar bazen bıktıracak düzeye ulaşsa da, Horizon Eğitim danışmanları tarafından konsoloslukların istediği kriterler sürekli takip edilmekte ve öğrencilere titizlikle başvuru dosyalarının hazırlanmasında profesyonel hizmet verilmektedir ama hiçbir kimseye hiçbir danışmanlık firması vize garantisi veremez. Eğer vize alması zor olacak öğrenciler var ise bunlara alternatif vize problemi yaşamayacakları ülke seçenekleri sunulmaktadır.

7- Yurt dışındaki üniversitelerin temsilciliğini yapma süreci nasıl işliyor? Bu okulların sertifika ve diploma programları, akademik dönem programları hakkında doğru ve güvenilir bilgiye nasıl ulaşıyorsunuz? Müşterilerinizin ihtiyaçları olan tüm bilgileri edinmelerin, nasıl sağlıyorsunuz?

Horizon Eğitim Danışmanlığı olarak, değişik ülkelerin popüler şehirlerinde bulunan seçkin okullarını sizler için seçtik. Temsilciliğini yaptığımız bütün okulların eğitim kalitesi ve güvenirliği, bağlı oldukları ülkelerin yetkili dernek ve devlet otoriteleri tarafından tanınıp akredite edilmiştir. Ayrıca temsil ettiğimiz okullar sık sık danışmanlarımız tarafından ziyaret edilmekte, geçmiş dönemlerde gönderdiğimiz öğrencilerin sürekli fedbackleri alınmaktadır. Bu nedenle öğretim kurumlarının verdikleri eğitimin ve sertifika/diploma kalitesinin kontrolü güvenirlilik için sorunlar yaşanmamaktadır.

Okulların sunmuş oldukları tüm eğitim ve hizmetleri, temsilcilik hakkını aldıktan sonra sürekli eğitimler ile danışmanlığımıza tanıtılmaktadır böylelikle bizlerde kurumu tanıtmakta ve gelişmeleri takip etmekte zorluklar ile karşılaşmamaktayız.

Eğitim Ekonomisi

Related post